YKS Ek Tercihleri Ne Zaman Başlayacak 2022

YKS Ek Tercihleri Ne Zaman Başlayacak! Sonuçların açıklanmasıyla birlikte gözler YKS ek yerleştirme tarihlerine çevrildi. Peki, YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak? YKS ek tercihleri boş kontenjanları ne zaman açıklanacak? İşte merak edilen soruların cevabıyla ilgili ÖSYM kılavuzunda yer alan detaylar…

YKS Ek Tercihleri Ne Zaman Baslayacak
YKS Ek Tercihleri Ne Zaman Baslayacak

YKS 2022 EK TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN YAPILIR?

2022 YKS üniversite yerleştirme sonuçlarına dair açıklamada bulunan ÖSYM Başkanı Aygün: “2022-YKS yerleştirme işlemleri ve kontroller devam ediyor. Önümüzdeki hafta içinde sonuçları açıklayacağız.” dedi.

2022 Yks yerleştirme sonuçları açıklandı sonuçlar öğrenmek için tıklayınız.

2022 YKS ek tercihlerini ÖSYM’nin resmi internet sitesi https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilecek.

YKS Ek Tercih ÜCRETİ NEDİR?

Ek yerleştirme tercih ücreti 30,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

2022 EK TERCİHLER NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLEMLERİ TAMAMLANDI!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıtları 22 Ağustos günü başladı. Elektronik kayıt işlemleri 22-24 Ağustos arasında alınırken üniversite kayıt işlemleri ise 22-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacak. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

[box type=”warning” align=”aligncenter” class=”” width=””] Çanakkale Burs Veren Kurumlar Yazımızı okuyabilirsiniz.[/box]

İçeriği Beğendiniz mi?

“YKS Ek Tercihleri Ne Zaman Başlayacak 2022” üzerine 2 yorum

Yorum yapın