Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs 2021

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs Vakıflar genel müdürlüğünce bir vakfın hayır koşullarını yerine getirmek amacıyla verilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Türkiye’de eğitim gören ve koşulları sağlayan ihtiyaç sahibi ortaöğretim ve yükseköğrenim her yıl düzenli olarak öğrencilerine eğitim bursu vermektedir. İlköğretim ve lise öğrencilerine eğitim süresi boyunca her yıl 9 ay, lisans ve önlisans öğrencilerine de her yıl 8 ay burs vermektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs başvurusu için resmi web sitesi üzerinden ilan edilmekte ve belirli tarihler arasında başvurular alınmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Web sitesi üzerinden başvuru formu doldurulmak suretiyle başvurular alınmaktadır. Başvurular tamamlandıktan sonra doğruluk kontrolleri yapılmaktadır. Vakıflar genel yönetmeliği ve bu yönetmelik kapsamında yer alan eğitim yardımı öğrenci başvurusu değerlendirme usullerine göre başvurular değerlendirilmektedir.

Vakiflar Genel Mudurlugu Burs
Vakiflar Genel Mudurlugu Burs

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs KYK bursu alan öğrencilere verilmediği için burs başvuru sonuçlarını KYK burs başvuru sonuçları açıklandıktan sonra ilan edilmektedir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler burs ile ilgili tüm işlemler Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı Vakıflar Bölge Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. İletişim bilgilerine resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Ortaöğretim Bursu

Vakıflar genel müdürlüğü bursu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilmektedir.

Eğitime destek amaçlı verilen burslardan muaf tutulanlar;

 • Özel okullarda okuyan,
 • Açık öğretim ortaokul veya lisede okuyanlar
 • Ailesinden Vakıflar Genel Müdürlüğünden burs alan başka bir aile üyesi (kardeş) olanlar,
 • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı veya burs alan öğrenciler,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler.

Eğitim bursunu almaya hak kazanan öğrencilere her eğitim döneminde 9 ay boyunca burs verilmektedir. Her ay 75 TL eğitim yardımı verilmektedir. Öğrencilere ikamet ettikleri ilin Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödeme yapılmaktadır. Öğrenciler burs aldıkları süre boyunca tüm iş ve işlemleri Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından takip edilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu için detaylı bilgiyi resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Yükseköğrenim Bursu

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu 2012 yılından beri Türkiye’deki yükseköğrenim kurumlarında eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmektedir. Her sene belirlenen tarihler arasında burs başvurusu için ilan verilmektedir. Burs almak isteyen yükseköğrenim öğrencileri resmi sitesinden başvuru formunu doldurularak başvurular alınmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs muaf tutulan öğrenciler;

 • En az asgari ücret düzeyinde ücret alıp sürekli bir işte çalışarak gelir sahibi olan,
 • Polis akademisi ve askeri okul öğrencileri,
 • Okudukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri,
 • Kamu kurumlarında karşılıksız burs ve eğitim yardımı alan,
 • Başarısız olduğu için bursu kesilen öğrencilere,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler

Burs almaya hak kazanan öğrencilere yükseköğrenim eğitim süresi boyunca her dönem 8 ay burs verilmektedir. Öğrencilere aylık 300 TL yükseköğrenim bursu verilmektedir. Burslar öğrencilere yükseköğrenim kurumunun bulunduğu ilin Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ödenmektedir. Bursla ilgili tüm iş ve işlemler de buradan yürütülmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs kesilme nedenleri;

 • Öğrencinin eğitim süresinin sona ermesi
 • Herhangi bir suçtan dolayı öğrencinin hapis cezası alması
 • Verilen sürede öğrencinin transkript belgesini ilgili birimlere teslim etmemesi
 • Herhangi bir mazeretten dolayı kaydını dondurması
 • Uzaklaştırma cezası almış olması

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Yabancı Uyruklu Öğrenciler

Türkiye’ye eğitim içi gelmiş yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencilerine Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu verilmektedir. Yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencilerinden;

 • Türkiye’de kalma izni bulunmayan
 • Başka kurumlardan eğitim desteği alan
 • Okudukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilmemektedir.

Burs almaya hak kazanan yabancı uyruklu öğrenciler eğitim süreleri boyunca her dönem 8 ay eğitim bursu almaktadır. Her ay 600 TL yükseköğrenim bursu verilmektedir. Yabancı uyruklu öğrenciler burslarını eğitim aldıkları yükseköğrenim kurumunun bulunduğu ilin Vakıflar Bölge Müdürlüğünden almaktadır. Tüm iş ve işlemleri de bu kurum tarafından takip edilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Nasıl Ödenmektedir?

Burs alma hakkını kazanan öğrenciler öncelikli istenen evrakları ve öğrencinin kendisi adına açılmış banka hesap numarasını belirten banka dekontu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne teslim etmelidir. Hesap Vakıflar Katılım Bankasından açılmalıdır. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra banka kartları ile öğrenciler herhangi bir ortak ATM’den burslarını alabilirler. Bursu alan öğrencilerin banka kartı ile ilgili herhangi bir masraf veya ücret alınmamaktadır. Herhangi bir kesinti ve hesap özeti ücreti de alınmamaktadır.

Resmi web sitesinden detaylara ulaşabilirsiniz.

Kyk burs,Kyk burs başvurusu ve kyk sonuçları gibi detaylı bilgilere KYK Burs  kategorisi üzerinden erişebilirsiniz.

Bunu Gördünüz mü ?

Meb Bursu

MEB Bursu 2021

MEB Bursu aynı zamanda öğretmenlik bursu olarak da bilinmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere verilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir