Üniversite Yemek Bursu Başvurusu

Üniversite yemek bursu başvurusu yapılabilmesi için birçok üniversite kontenjan açmaya başladı. Uzaktan eğitimin son bulması ile birlikte üniversite öğrencileri yurtlara yerleşerek örgün öğretim alabilmek için gerekli olan işlemlerini yaptırmaya başladı. Yapılan başvurular neticesinde yurtlara yerleşebilen öğrenciler, barınma ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra sırada beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına geldi. Devlet yurduna yerleşen öğrenciler yurt içerisinde kahvaltı ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılayabiliyor olsalar da öğlen ve akşam yemekleri için arayış içerisine girmeye başladılar.

Üniversite Yemek Bursu Başvurusu

Özellikle devlet üniversiteleri kendi bünyelerinde öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerinin barınma ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için birçok burs olanağı sunmaktadır. Üniversite yerleştirmelerinin açıklanması ile birlikte öğrencilerin konaklamaları için KYK yurtlarına başvuru neticesinde yerleştirmeler yapılmaktadır. Üniversiteye göre değişiklik gösteriyor olsa da genel olarak Kredi Yurtlar Kurumu’nda konaklayan öğrenciler için yemekhane hizmetlerinin kullanılması indirimli fiyat üzerinden sağlanıyor. Bununla birlikte devlet üniversiteleri yemeklerin tamamen ücretsiz olması için yıllık belirlenen kontenjanlar dahilinde öğrencilerine burs vermektedir.

Yemek Bursu Veren Üniversiteler

Yemek bursu veren üniversiteler yıllık olarak değişiklik gösteriyor olsa da 2021-2022 yılları için burs veren üniversitelerin bazılarına bakacak olursak:

 • Hacettepe Üniversitesi,
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi,
 • Bursa Uludağ Üniversitesi,
 • Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi,
 • Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi,
 • Gümüşhane Üniversitesi,
 • Uşak Üniversitesi,
 • Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi,
 • Düzce Üniversitesi.

Bu üniversitelerden herhangi birinde öğrenciyseniz yemek bursu almak için internet siteleri üzerinden yayınlanan burs başvurusu ekranından gerekli başvuruları yapabilirsiniz. Bununla birlikte öğrenci işleri içerisinde yer alan ilgili yerlerden istenilen başvuru belgeleri ile birlikte başvurularınızı yapabilmenize imkan sağlanmaktadır. Başvurunuzu nasıl yapacağınız, hangi şartlar altında başvuru yapılabileceği, başvuru yapılabilmesi için gerekli olan evraklar gibi konular için üniversitenizin resmi internet sitesini ziyaret edebilir ve sorularınızın cevabına ulaşabilirsiniz.

Üniversite Yemek Bursu Başvurusu
Üniversite Yemek Bursu Başvurusu

Yemek Bursu Nasıl Alınır?

Eğer Hacettepe Üniversitesinde öğrenciyseniz yemek bursu alabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • Öncelikle Hacette Üniversitesi yemek bursu başvurusu için sadece internet siteleri üzerinden yapılan başvuruları dikkate almaktadır. Bunun haricinde yapılacak olan başvurular dikkate alınmamaktadır.
 • Başvuru yapılabilmesi için https://opensso.hacettepe.edu.tr/openam/XUI/#login/&goto=https://oturum.hacettepe.edu.tr adresinde yer alan kullanıcı bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Başvuru aşamasından sonra değerlendirme aşamasında eksik ve yanlış bilgi veren öğrencilerin başvuruları otomatik olarak iptal edilecektir. Bununla birlikte yanlış bilgi veren öğrenciler için disiplin sürecinin işletilmesine karar verilebilecektir.
 • Ücretsiz beslenme desteği almaya hak kazanan öğrencilerin hakları 1 yıl ile sınırlı olacaktır. Sadece 2021-2022 eğitim öğretim yılında kazanılan bu hak kullanılabilecek, ertesi yıl için yeniden başvuru sürecinin işletilmesi gerekecektir.
 • Yapılan başvuru sonrası Hacettepe Üniversitesi yemek bursu alınabilmesi için ek bilgi talep edilebilmektedir. Bu nedenle üniversite yönetimi tarafından yapılan duyuruları sürekli olarak takip etmek gerekmektedir. Belirlenen süreler içerisinde istenilen ek bilgileri ibraz etmeyen öğrencilerin başvuruları iptal edilecektir.
 • Yapılan değerlendirmeler sonucunda yemek bursu almaya hak kazanan öğrencilerin isimleri herhangi bir kanaldan yayınlanmayacaktır. Hak kazanan öğrencilerin otomatik olarak Hacettepe Üniversitesi kartlarına yükleme yapılacaktır. Bu şekilde otomatik olarak yapılan yüklemeleri yemekhane kapılarında bulunan turnikelerden geçerken kullanabileceksiniz.
YEMEK BURSU 1
YEMEK BURSU 1

YEMEK BURSU NE KADAR?

“Yemek bursu ne kadar?” sorusu akıllarına takılan öğrenciler için üniversiteye göre değişiklik gösteriyor olsa da öğün başına 3,5 LT ile 10 TL arasında değişen fiyatlar sunulabilir. Üniversite içerisinde yer alan yemekhanelerin ücretleri genel olarak düşük seviyelerde olsa da bazı öğrenciler için bu ücretlerin ödenmesi dahi zor olabiliyor. Birçok sivil toplum kuruluşu öğrencilere barınma ve yemek konusunda yardım yapıyor olsa da, devlet ve üniversitelerin kendileri de aynı şekilde burs ve destek yardımları yapmaktadır. Yine Hacettepe Üniversitesi’nde eğitim öğrenim gören öğrencilere bazı yardımlarda bulunmaktadır. Bunun için öğrencilerin yapmış oldukları tercihlerde ilk sırada yer alıyor olması ve kendi puan türlerinde Türkiye sıralamasına girmiş olmaları şartı aranıyor. Puan türlerinin Türkiye sıralamalarına göre bakılacak olursa:

 • İlk 10 kişi içerisinde yer alan öğrencilere Hacettepe Konukevlerinde ücretsiz olarak konaklama hakkı,
 • İlk 100 kişi içerisinde yer alan öğrencilere öğrenci yurtlarında ücretsiz olarak konaklama hakkı,
 • Yerleştirilmiş oldukları programlara ilk 3 sırada yerleştirilen öğrencilere ise 3 öğün ücretsiz yemek verilmektedir.

Bunlar gibi birçok farklı alanda öğrencilerine burs imkanı sağlayan üniversiteler maddi durumları giderleri karşılamaya yetmeyen ailelere de destek olmaya devam ediyor. Bununla birlikte öğrencilerin maddi konulardan daha çok burs veren üniversiteler ve diğer kurumlar sayesinde derslerine odaklanmalarına yardımcı oluyor.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın