TÜGEF Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

TÜGEF burs başvurusu nasıl yapılır sorusu ile alakalı olarak bir çok değişik yanıt verilebilir.  Bu başvuru ile alakalı genel bilgilendirmeler TÜGEF iletişim kanalları ile sunulur.

Başvurular belirli evraklar incelendikten sonra alınır. Başvuru yapmak için ilk kez kullanıcı adı ve şifre ile platforma giriş yapmak gerekiyor. Eğer üye değilseniz de yeni bir kayıt oluşturarak işleme başlamanız gerekecek. Yeni kayıtta kendinize ait kişisel bilgileri tam, doğru ve eksiksiz bir biçimde yazmalısınız. Burs başvurusunu yapmadan önce güncel öğrenim durumunu işaretlemeniz gerekecek.

İlköğretim-lise kategorisi birleşik bir biçimde seçime hazır dururken, lisans kategorisi de ayrı bir biçimde seçilmek için hazır duruyor olacak. Daha ardından karşınıza çıkan ekranda sırasıyla; ad, soyad, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, doğum yeri, telefon numarası, mail adresi ve IBAN numarası gibi bilgilerin girilmesi gerekecek.

Bunlar dışında form içinde anne mesleği, baba mesleği, ayrılık durumları, sağ veya ölü olmaları, öğrenim görülen kurumun adı, evin aylık geliri ve kira olup olmaması ile alakalı çeşitli bilgiler soruluyor.

TÜGEF Burs Kimler Alabilir? 

TÜGEF burs kimler alabilir sorusuna verilebilecek en net yanıt ilk kez bu bursun ilkokul ve lise düzeyinden öğrencilere verildiği, ardından da üniversitelerde yalnızca lisans eğitimi gören öğrencilerin alabileceği yönündedir.

Ön lisans öğrencileri, lisans tamamlama öğrencileri, yüksek lisans, doktora öğrencileri bu burstan yararlanamaz. Ayrıca bu burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin; vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği belgesi, öğrenci belgesi, transkript, okuyan kardeşlerin öğrenci belgesi, adli sicil kaydı, boşanan ailelerin çocukları için mahkeme kararı, sağlık raporu ve gelir belgesi gibi belgelere eksiksiz bir biçimde sahip olmaları gerekir.

Bu belgeler kurulun burs vereceği öğrenciyi doğru bir biçimde seçebilmesi için gerekli olan belgelerdir. Bu anlamda öğrenciler ailelerinin medeni durumunu, maddi durumunu, sağlık durumunu mutlaka belirtmelidir. Evleri kira olan öğrenciler kira bedellerini ve bu bedellere ait olarak gösterilen kontratları da mutlaka kurula iletmelidir.

Daha geniş bir şekilde bilgileri TÜGEF iletişim kanallarından, genel merkez üzerinden bilirbireyler aracılığı ile daha gerçek ve daha etkili bir biçimde alabilirsiniz. Burs almaya engel olan durumlar ile alakalı kapsamlı açıklamalara da yine aynı web sitesi üzerinden varabilirsiniz.

Öğrencilere Burs Veren Vakıflar İçin Tıklayın.

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMAMAK İÇİN

INSTAGRAM’da TAKİP ET

TÜGEF Nedir?

TÜGEF nedir sorusu son haftalarda açıklanan burslar ve fırsatlar ile tekrar gündeme gelen bir soru halini aldı. TÜGEF’in açılımı Türkiye Gençlik Federasyonu olarak bilinmekte. Bu federasyon, Türkiye’de gençlerin gelişimi, eğitimi ve ilgi alanları üzerine kurulmuş olan bir federasyondur ve gençler için çeşitli destek planları hazırlar.

Gençleri akademik alanda başarıya teşvik etmek, sportif anlamda belirli branşlara kazandırmak ve çok daha yükseksı TÜGEF aracılığıyla sağlanıyor. TÜGEF tüm öğrencilere ve dahası tüm gençlere destek için oluşturulmuş bir platform. Bu anlamda iletişime geçen herkese belirli alanlar ve kategoriler içerisinde faydalı oluyor. Bu nedenle en araştırılan ve en ilgi gören federasyonlardan bir tanesi haline geliyor.

TÜGEF; gençler için eğitim, sosyal, kültürel alanlar başta olmak üzere bu alanlar içinde sınıflandırılan ve dışarısında gelişen tüm diğer faaliyetleri de kapsayan mühim bir kuruluştur. Ankara merkezli kurulan TÜGEF için resmi sosyal platform adresleri ve web sitesi bulunur. Burs ve diğer tüm imkanlar için bu iletişim alanlarında geniş bir şekilde bilgi bulunmaktadır.

Söz konusu olan burs öğrencilerin üniversite Tügef burs başvurusu pek çok öğrenci tarafından yapılmaya devam ediliyor. Öğrenciler, öğrenim hayatlarında gerekli olan ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitli kurumlardan burs almaya devam ediyorlar. Bu kurumlardan birisi de Tügef olarak karşımıza çıkıyor. Bu burs ile birlikte öğrenciler kaldıkları yurtların ücretlerini ödemek konusunda herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmıyorlar. Söz konusu olan burs öğrencilerin üniversite sınavında elde ettikleri başarı sıralamasına göre değişiklik gösteriyor. Bu sıralamalar doğrultusunda öğrencilerin kalacakları yurtlar için ödemeleri gereken ücretlerde farklılıklar meydana geliyor. Ancak durum her ne olur ise olsun öğrenciler bu bursları alarak üniversite okudukları şehirde yurt ücreti ödemek konusunda önemli miktarda yardım alma imkanını elde ediyorlar.

Tügef Bursu Ne Kadardır? Tügef bursu ne kadar sorusu da merak edilen temel konular arasında yer alıyor. Bu burs, öğrencilerin elde ettikleri başarı sıralamalarına göre değişiklik gösteriyor. Söz konusu olan bursu almak isteyen öğrenciler ne kadar burs alacakları konusunu da yakından araştırmaya devam ediyor. Yurt konusunda öğrencilerin sıralama konusunda alacakları burs miktarı ise şu şekilde sıralanıyor;

1.Başarı sıralaması 1 ile 1000 arasında olan öğrencilerin yurt ücretlerinin %100’ü

2.Başarı sıralaması 1001 ile 5000 arasında olan öğrencilerin yurt ücretlerinin %75’i

3.Başarı sıralaması 5001 ile 10.000 arasında olan öğrencilerin yurt ücretlerinin %50’si

4.Başarı sıralaması 10.001 ile 20.000 arasında olan öğrencilerin yurt ücretlerinin %25’i

Oranında olacak şekilde karşımıza çıkıyor. Öğrenciler üniversiteye yerleşmek adına girdikleri sınavda elde ettikleri bu başarı sıralamalarına göre kalacakları yurtlar için geri ödemesiz olacak biçimde burs alma imkanını elde ediyor. Böylelikle de öğrenciler, üniversite okumak adına gittikleri şehirlerde yurt konusunda önemli ölçüde katkı alma imkanını elde ediyorlar.

Tügef Başvuru nasıl yapılır
Tügef Başvuru nasıl yapılır

Tügef Yurt İhtiyaç Bursu Ne Kadar?

Tügva yurt ihtiyaç bursu konusu da pek çok öğrenci tarafından araştırılmaya devam edilen konular arasında yer alıyor. İnsanlar bu bursu almak istedikleri zaman ne kadar ödeme alacakları konusunu da merak ediyorlar. Söz konusu olan burs, öğrencilere aylık olarak 490 Türk lirası şeklinde verilmeye devam ediyor. Aynı zamanda bu burs imkanından faydalanmak isteyen öğrencilere 9 ay boyunca olan sözleşme de imzalatıyor. Böylelikle de öğrenciler bu bursları alma imkanını elde ettikleri zaman öğrenim hayatlarında az da olsa ihtiyaçlarını gidermeleri için bir miktar yardımcı oluyor.

Tügef Burs Başvurusu Tügef Bursu Ücretli midir?

Tügef ücretli mi sorusu da bu burslardan faydalanmaya karar veren kişiler tarafından araştırılıyor. Öğrenciler elde ettikleri başarı sıralaması ardından bu bursları almaya hak kazandıkları zaman sonrasında geri ödeyip ödemeyecekleri konusunu da merak ediyorlar. Bu burslar öğrencilere üniversite için girdikleri sınavda elde ettikleri başarı sıralamalarına göre veriliyor. Aynı zamanda söz konusu olan burslardan sadece üniversite sınavı sonucunda ilk 20.000’e girmeyi başaran öğrenciler alma imkanını elde edebiliyorlar. Belirtilen sebeplerden dolayı da öğrencilerin bu bursları geri ödemesi gibi bir durum bulunmuyor. Öğrenciler elde ettikleri başarının ardından yurt ücretlerini karşılamak adına geri ödemesiz olacak biçimde bu burslardan faydalanabiliyorlar. Böylelikle de yurt ücretlerini daha kolay şekilde ödeme imkanına da sahip oluyorlar.

Başvuru yapmak için TIKLAYIN

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın