Mustafa Enver Adakan Vakfı Burs Başvurusu 2023-2024

Mustafa Enver Adakan Vakfı Burs Başvurusu 2023

Mustafa Enver Adakan Vakfı bursuna başvuru yapmak isteyen kişiler ilgili vakfın internet sitesinden giriş yapmalıdır. Mustafa Enver Adakan Vakfı bursiyerlerini yüz yüze herhangi bir görüşme olmadan yalnızca online ortamdan seçer. Başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler her yıl ağustos ile eylül ayları arasında sisteme girmelidir.

Meav.org.tr adresinden üyelik gerçekleştirildikten sonra başvuru formu ekranda belirir. Bu formda öğrencilerden istenen bilgilerin eksiksiz olması gerekir. Formda üzerine doldurulması gereken ve ek olarak verilmesi gereken alanlar bulunur. Ek olarak verilmesi gereken belgelerin taratılması ve sisteme bu şekilde yüklenmesi en doğrusu olur.

Başvuruların tamamlanma süreci eylülün ikinci haftasına denk gelir. Mevcut bursiyerler diğer dönemlerde burs almaya devam etmeleri için yeniden burs başvurusunda bulunmalıdır. Meav.org.tr adresinden giriş yapan bursiyerler geçen döneme ait karnelerini ya da okul not durumlarını gösteren belgelerini, öğrenci belgelerini ve sabıka kayıtlarını sisteme yüklemeli ve sistem üzerinden güncelleştirmelidir. Aksi durumda burs yenilenmeyecektir.

Burs kazanan öğrencilere e posta üzerinden bilgi mesajı gelir. Bu mesaj sonrasında öğrencilerden sisteme taramasını yükledikleri belge asılları istenir. Belgelerin asılları vakfın merkezi olan Cemil Topuzlu Caddesi Kadıköy’e gönderilir.

Vakfın 2022 2023 dönemi için burs başvuruları eylül ayında alınır. Burs başvurusu yapacak adayların başvuru öncesinde burs formunu dikkatlice incelemesi önerilir. Başvurular yalnızca internet üzerinden alınır. Hem eski bursiyerler hem de yeni aday olacak öğrenciler vakıf tarafından istenen evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmelidir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda bursun başvurusu geçersiz sayılır. Bursa devam eden öğrencilerin ise bursları kesilebilir.

Mustafa Enver Adakan Vakfı Burs Şartları Nelerdir?

Mustafa Enver Adakan Vakfı bursunun başvuru koşulları ve burslar ile ilgili dikkat edilmesi gereken bilgiler aşağıda yer alır:

 • Vakıf Türkiye’de ortaokul, ilkokul, lise, ön lisans, lisans, doktora programları için bur verir. Verilen bu burslar karşılıksız olup öğrencilerden herhangi bir hizmet ya da para talep edilmez.
 • Vakfın bursundan yalnızca belirli düzeyde başarı elde eden ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrenciler yararlanır
 • Burslardan yararlanma koşulu için istenen başarı düzeyi lisans ve lise, ortaokul, ilkokul için farklıdır. Üniversitede okuyan bir öğrencinin kurum tarafından verilen bursu alabilmesi için 4 üzerinden en az 2.5 not ortalamasına sahip olması gerekir. Lise, ortaokul ya da ilkokul öğrencileri ise 100 üzerinden en az 60 puan ile dönemi kapatmış olmalıdır.
 • Vakfın verdiği bursu almak isteyen öğrencilerin bir alt sınıftan dersinin kalmamış olması gerekir. Buna ek olarak okul sonu başarı puanlarını kanıtlamaları da gerekir. Okuldan ya da okulun sistemi üzerinden alınacak resmi bir belge işe yarayacaktır.
 • Vakıf tarafından verilecek olan bursun niteliği, miktarı, şartı ve süresi vakıf kurul üyeleri tarafından belirlenir. Belirleme sırasında Eğitim Bursu ve Ödül Esasları dikkate alınır.

Mustafa Enver Adakan Vakfı Burs Başvurusu

Mustafa Enver Adakan Vakfı Bursu Ne Kadar?

Mustafa Enver Adakan Vakfı bursunun tutarı Eğitim Bursu ve Ödül Esasları’na bağlı olarak her yıl yeniden düzenlenir. Ekim ayından başlayan burs haziranı da kapsayarak toplam 9 ay boyunca bursiyerlere verilir. Bursiyerlerin IBAN adresine her ayın biri ile beşi arasında düzenli olarak burs yatar.

Mustafa Enver Adakan Vakfı İletişim Bilgileri Nedir?

Mustafa Enver Adakan Vakfı adres bilgileri aşağıda yer alır. Vakıf yetkililerine ulaşmak isteyen kişiler ister telefon numarasını isterse de kurum adres bilgisini kullanabilir:

 • Vakıf adresi: Cemil Topuzlu Caddesi, Enver Bey Apartmanı B Blok Numara: 58 2 Kadıköy İstanbul
 • E mail: [email protected]
 • Fax numarası: 216 35 53 146
 • Telefon numarası: 216 35 54 404

Mustafa Enver Adakan Vakfı MEAV Bursu Başarı Ödülü Nedir?

Mustafa Enver Adakan Vakfı’nın MEAV başarı ödülü hem lise öğrencilerini hem de üniversite öğrencilerini kapsar.  Mustafa Enver Adakan Vakfı başarı ödülü için öğrencilerin yapması gerekenler aşağıda yer alır:

 • Ödül için vakıftan bir yıldır burs alan öğrencilerin not ortalamasının en az 4 üzerinden 3.5 olması gerekir.
 • Eğer okulun not ortalaması 100 üzerinden ise 87.5 puanlı öğrenciler değerlendirmeye alınır.
 • Üniversite okuyan öğrencilerin bu bursu alabilmesi için bir devlet üniversitesinde okuyor olması ya da en az 6 yıldır aktif faaliyet gösteren bir vakıf üniversitesini kazanması gerekir.
 • Başarı ödülünü almaya hak kazanan öğrenciler öğretim dönemi boyunca öğrenci belgesini, sabıka kaydını ve not döküm belgesini vakfa ibraz etmelidir.
 • Öğrenciler yukarda yer alan belgelere ek olarak eğitim geçmişlerini, kişisel verilerini, ileriye dönük proje fikirlerini ve özel ilgi alanlarını içeren bir motivasyon mektubunu da kuruma iletmelidir.
 • Vakıf tarafından görevlendirilen bir komisyon, yukarda yer alan belgeleri eksiksiz gönderen adayların başvurularını değerlendirmeye alır. Komisyon tarafından ödülü almaya hak kazanan öğrenciler e posta üzerinden bilgilendirilir.
 • Başarı ödülü, yönetim kurulunun herhangi bir ayda ödediği bursun 3 katını geçmeyecek şekilde düzenlenir.
 • Bu ödül seçilen bursiyerlere yalnızca bir defaya mahsus ödenir.
 • Mustafa Enver Adakan Vakfı burs ödülleri eğitim bursu ve ödül bursu olacak şekilde yürürlüğe girer ve ayrı ayrı değerlendirilmeye alınır.

Mustafa Enver Adakan Kimdir?

Mustafa Enver Adakan 1897 yılında Girit’ye doğar. Adakan hem ilköğrenimini hem de ortaöğrenimini Sakız adasında iken tamamlar. Lisesi ise Edirne sınırları içerisindedir. Liseyi başarı ile tamamlayan Adakan buradan İstanbul Yüksek Mühendis Mektebini kazanır. Birinci sınıfta öğrenciliği sırasında Birinci Dünya Savaşı çıkar ve Adakan’ın ani olarak askere alınmasına neden olur. Talimgâh’da asker olarak çalışır ve buradaki temel eğitimi sonunda demiryolu subay adayı olarak savaşlara katılır. Savaşlarda yer aldığı cepheler Çanakkale ve Kafkasya’dır. Bakü İstasyon komutanı olarak çalışır iken savaşın sona ermesi nedeni ile İstanbul’a geri döner.

Anlaşma Devletleri tarafından işgal edilen İstanbul’un havasına dayanamayan Adakan buradaki eğitimine ara verir ve Almanya’da mühendislik okumaya gider. Burada yer alan Braunschweig’deki Carolo Wilhelmina Teknik Yüksek Okulu’nun elektronik bölümünü okuyan Adakan 1924 yılının temmuzunda mühendislik yüksek lisansı yapar. Belirli bir zaman sonra Mustafa Enver Adakan Vakfı’nı kurar ve ihtiyacı olan gençlere burs vererek eğitimlerine katkıda bulunur.

Mustafa Enver Adakan Vakfı Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Mustafa Enver Adakan Vakfı’nın bursuna başvuru sonuçları eylül ayının son haftası açıklanır. Burs kazanan öğrenciler vakfın sitesinden sonuçlar ile ilgili duyuruları takip edebilir. Buna ek olarak her bir öğrencinin mail adresine burs sonucu iletilir.

Mustafa Enver Adakan Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Kimlerdir?

Mustafa Enver Adakan Vakfı’nın yöneticileri aşağıda yer alır. Mustafa Enver Adakan Vakfı başkanı, yönetim kurulu üyeleri, başkan vekili şu şekilde ifade edilir:

 • Mehmet Murat Adakan: Mustafa Enver Adakan Vakfı Başkanı
 • Ahmet Ayhan Baykut: Mustafa Enver Adakan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
 • Cüneyt Kalpakoğlu: Mustafa Enver Adakan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
 • Sara Adakan: Mustafa Enver Adakan Vakfı Başkan Vekili
 • Mahmut Celal Barla: Mustafa Enver Adakan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
 • Hüseyin Karaahmetoğlu: Mustafa Enver Adakan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın