Milli Sporcu Burs Başvurusu 2021

Milli Sporcu Burs Başvurusu ve burs başvurusu ile ilgili detaylı bilgileri bu yazımızda sizlere aktaracağız. Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ihtiyaç sahibi olan öğrencilere, her yıl burs desteği sağlamaktadır. Burs ile ilgili detaylara bakacak olursak;

Verilen burs geri ödemeli bir burs değildir Burs miktarı şuan için belirsizdir ve eğitim süresi boyunca devam edileceği söylenmektedir.

Başvuru tarihi 23.02.2021 Son başvuru tarihi 23.04.2021 23:59 olarak belirlenmiştir.

Milli Sporcu Burs Basvurusu
Milli Sporcu Burs Basvurusu

Milli Sporcu Burs Başvuru Koşulları

Milli Sporcu Bursu’na aşağıda verilen 1.Grup, 2.Grup ve 3.Grup’ta yer alan Milli Sporcular başvuruda bulunabilirler;

  • 1. Grup;Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları, Gençlik Olimpiyatları, Olimpik ve Paralimpik spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finallerinde madalya kazanan sporcular
  • 2. Grup;Olimpik ve Paralimpik spor dallarında Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Avrupa Oyunları, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları’nda madalya kazanan sporcular ve Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları ile Gençlik Olimpiyatları’na katılan sporcular
  • 3.Grup;Olimpik ve Paralimpik spor dallarında düzenlenen ve uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi spor dallarında en az 16 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalarda madalya kazanan sporcular ile Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonası finalleri ile Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler, ümitler, gençler ve yıldızlar kategorilerindeki Dünya ve Avrupa Kupaları finallerine katılan sporcular

Üniversite Bursları ile ilgili yazılarımıza Üniversite Bursları kategorisi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Milli Sporcu Burs Başvuru Açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından imzalanan protokol kapsamında; “Vakıf Üniversitelerinde” belirlenen alanlarda son dört yıl içinde başarılı olduğu belgelendirilen “Milli Sporculara”, tercih etmeleri ve yerleşmeleri halinde normal Eğitim-Öğretim süreleri boyunca “%100 Eğitim Bursu Desteği”  verilmesidir.

Ülkemizin uluslararası spor organizasyonlarındaki başarısını artırmayı, nitelikli sporcuların yetişmesine katkı sağlamayı, spor dallarında üstün başarılı Milli Sporculara spor bilimleri dışında da farklı kariyer olanakları sunmayı, milli sporcuların akademik kariyerleri ile birlikte spora devamlılıklarını sağlamayı ve bu sporculara yükseköğretime geçişlerinde destek olmayı amaçlamaktadır.

Milli Sporcu Burs Başvurusu nasıl yapılır

  • Başvuru için hazırlanan Dilekçenin ekleriyle birlikte ıslak imzalı olarak taratılması ve [email protected] adresine e-posta yoluyla iletilmesi.
  • Ardından Başvuru Dilekçesinin aslının ekleriyle birlikte posta yoluyla iletilmesi. (Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Vakıf Üniversiteleri arasında imzalanan mutabakat metni kapsamında ‘’alanlar’’ kısmında Milli Sporcu Belgenize göre hangi grupta yer aldığınıza dair yazı ile birlikte …… Spor Dalına ait Milli Sporcu Belgenizin Bakanlığımız tarafından verildiğine dair yazının tarafınıza verilmesi için başvuruda bulunduğunuz ıslak imzalı dilekçesiniz ile Milli Sporcu Belgenizin taratılması ve [email protected] adresine gönderilerek başvuruda bulunulması gerekmektedir. Ardından ıslak imzalı dilekçenizin ve Milli Sporcu Belgenizin bir kopyasının Gençlik ve Spor Bakanlığı adresine posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.)
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başvurunun kabul edildiğine dair yazının alınması ve alınan Kabul Yazısı ile birlikte Vakıf Üniversitesine başvurulması.

(Başvurusu kabul edilenlere Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilecek resmi yazı(kabul yazısı) ile mutabakat kapsamında yer alan Vakıf Üniversitesine Milli Sporcu Bursu’ndan yararlanmak için başvuruda bulunulacaktır. *Üniversitelere kayıt süreleri sebebiyle şu an öğrencinin üniversiteye başvurmuş ve yerleşmiş olması gerekmektedir.

Dilekçe örneğini indirmek için tıklayınız.

Yurtdışı bursları ve Yurtdışı Eğitim ile ilgili yazılarımıza Yurtdışı Eğitim kategorisi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın