MEB Öğretmenlik Bursu Başvurusu 2023-2024

MEB Öğretmenlik Bursu Başvurusu 2023

MEB’in öğretmenlik bursu başvurusu, Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü internet sitesi üzerinden yapılır. MEB öğretmenlik bursu başvurusu yapmak isteyen kişiler, eğer gerekli olan koşulları sağlıyorlar ve gerekli olan durumlar içinde burs almaya hak kazanmışlarsa, kendilerine Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinden burs verilir.

MEB Öğretmenlik Bursu Ne Kadar 2022?

MEB öğretmenlik bursu ücreti, 2022 yılı için 650 TL olarak belirlenmiştir. Ancak KYK bursu alan öğrencilere gelen yıllık zamlar gibi, MEB öğretmenlik bursu almakta olan kişiler için de burs miktarına zam gelir. MEB öğretmenlik bursu almaya hak kazanmış olan öğretmenler, burs almaya devam ettikleri sürece, yıllık bursları zamlı olarak kendilerine verilecektir.

MEB İlk 5 Tercih Bursu Nedir 2023?

İlk 5 tercih bursu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmekte olan ve günümüzde eğitim fakülteleri tarafından eğitimleri verilmekte olan öğretmenlik bölümlerinin tercih edilmesi sonucunda, öğretmen adaylarına verilmekte olan bir burstur. Eğitim fakültelerinde eğitim almakta olan kişilerin bu burstan yararlanabilmeleri için, tercih yaptıkları ve üniversiteye yerleştikleri dönem içinde yapmış oldukları ilk 5 tercihin ilgili öğretmenlik bölümlerinden oluşması gereklidir. MEB tarafından belirlenmiş olan bu bölümleri tercih eden ve öğretmen adayı olarak eğitim almaya başlamış olan 5.000 kişi için bu burs verilebilir.

MEB Öğretmenlik Bursu Şartları Nelerdir?

MEB bursu alma koşulları, 2022 yılında güncel olarak şöyle sıralanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 22 yaşını geçmemiş olmak (1995 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak)
 • Mahkeme kararı ile yaş küçültme işlemi yaptırmamış olmak (hem sınava girilmiş olan yılda hem de kişiler için tüm hayatları boyunca böyle bir işlem yapmamış olmaları gereklidir.)
 • ÖSYM tarafından yapılmış olan sınavlardan sonra, üniversitelerin ilgili bölümlerine yerleşebilmek için gerekli olan puanın alınması ile beraber Türkiye içinde ilk 5.000 kişi arasında olmak
 • Memur olmak için gerekli olan hükümlere aykırı konumda olmamak
 • ÖSYM tarafından yapılmış olan puan ve sıralama tablosuna göre MEB tarafından belirlenmiş olan sıralama içinde olmak
 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan bölümler dahilinde tercih yapmak (Üniversiteye yerleşilmiş olan tercih listesi baz alınacaktır.)
 • MEB tarafından belirlenmiş olan bölümlere kesin kayıt yaptırmış olmak

MEB öğretmenlik bursu başvurusu 2022 2023

MEB Bursu Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

MEB bursu sonuçlarının açıklanması, burs başvurusunun yapılmasından sonra en fazla 2 hafta geçişinden sonra gerçekleşebilir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan bu başvurular, KYK burs başvurularından daha önce başlar ve açıklanma tarihleri de daha öncedir.

MEB Öğretmenlik Bursu Hangi Bölümlere Veriliyor?

MEB bursunu alabilecek bölümler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güncel olarak şöyle sıralanmıştır ve kontenjanları da şöyle belirlenmiştir:

 • Arapça Öğretmenliği (5 kişi)
 • Fen Bilgisi Öğretmenliği (2 kişi)
 • İlköğretim Matematik Öğretmenliği (12 kişi)
 • Okul Öncesi Öğretmenliği (10 kişi)
 • Özel Eğitim Öğretmenliği (15 kişi)
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (10 Kişi)
 • Sınıf Öğretmenliği (10 kişi)
 • Türkçe Öğretmenliği (3 kişi)

MEB Öğretmenlik Bursu Geri Ödemeli Mi?

MEB bursunun verilmesi, geri ödemeli şekilde yapılmaz. Milli Eğitim Bakanlığı kurumuna başvuru yapmış olan tüm öğretmen adayları, burs almaya hak kazandıkları zaman geri ödeme yükümlülüğe sahip olmazlar.

MEB Bursu Ne Zaman Kesilir?

MEB öğretmenlik bursunun kesilmesi, yalnızca burs almaya hak kazanılmış olan bölümün bitirilmesi veya uzatılması durumlarında kesilir. Bununla beraber okuldan ayrılma veya okuldan çeşitli bir sebepten dolayı atılan öğretmen adaylarının da bursları kesilecektir. Herhangi bir sene sonunda, ortalamaya bakılmaksızın MEB bursu almakta olan öğrencilerin 4 dersten fazla derslerinin kalması durumlarında da burs kesilecektir. MEB öğretmenlik bursu başvurusu yapmasından sonra, eğer öğrenciler kesin kayıt yaptırmamış veya kayıtları esnasında herhangi bir sorunla karşılaşılmışsa da burs kesilecektir.

MEB Bursu Krediye Döner Mi?

MEB bursunun krediye dönmesi durumu, KYK tarafından verilen burslar gibi değildir. Milli Eğitim Bakanlığından burs alan kişiler eğer burslarının kesileceği durumların içinde kalırlarsa bursları otomatik olarak kesilecek ve yeniden kendilerine verilmeyecektir. MEB tarafından verilen hiçbir burs, krediye dönmez yani MEB’e geri ödenecek durumda değildir.

MEB Öğretmenlik Bursu Kaç Kişiye Verilir?

Öğretmenlik bursunun verilmesi, her yıl değişiklik gösterir. Üniversitelerin eğitim fakülteleri bünyesinde öğretmen olacak olan kişiler için 2022 yılında verilmiş olan kontenjan 67 olarak belirlenmiştir. Geçmiş yıllara göre azalan bu kontenjan, sonraki yıl artabilir veya azalabilir. Her yıl, burs başvuruları başladığı zaman hangi alandan ve toplamda kaç kişi alınacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanır.

MEB Bursu Çıktığını Nasıl Öğrenebilirim?

MEB burslarının alma hakları, tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden yapılan başvurunun sorgulanması ile öğrenilebilir. Milli Eğitim Bakanlığı bursları da KYK burslarında olduğu gibi öğrencilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatacaktır.

MEB öğretmenlik bursu başvurusu

MEB Öğretmenlik Bursu Göre Belirlenir?

MEB bursunun verilmesi, öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan şartların yerine getirilmesine göre belirlenir. MEB’e öğretmenlik başvurusunda bulunmuş olan kişiler eğer MEB tarafından belirlenmiş olan koşulları yerine getiriyorlarsa burs alma hakkına sahip olabilir. Bu aşamadan sonra MEB öğretmenlik başvurusu yapmış olan kişiler, başarı sıralarına göre sıralanırlar. MEB öğretmenlik bursu başvurusu yapmış olan kişiler için belirlenmiş olan kontenjanlara bakılarak, hangi bölüm için kaç kişiye burs verilecekse ona göre bir sıralama oluşturulur. Bu sıralamaya göre de burs alacak kişiler listelenerek açıklanır. Eğer herhangi bir öğretmenlik bölümü için 10 kişiye burs vereceği açıklanmış ve ilgili bölüm için 15 kişi başvuru yapmışsa, yerleşme sıralaması ve puanı en yüksek olan ilk 10 kişi seçilir. MEB öğretmenlik bursunun verilmesi ve belirlenmesinde öğretmenlik bölümlerine yerleşmiş olan kişilerin hangi okullara yerleştiği önemli değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Bursu Ne Demek?

Öğretmenlik bursu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen istihdamını sağlayabilmek amacı ile, sadece öğretmenlik öğrencilerine verilmekte olan bir burstur. Üniversitelerin eğitim fakültelerinde verilmekte olan öğretmenlik eğitimlerini almaya hak kazanan kişiler için bu burs uygun görülmüştür ve sadece yapılan ÖSYM sınavlarında ilk 5.000’e girmiş olan kişilere verilmesi uygun görülmüştür.

MEB Burslu Statüsü Ne Demek?

Burslu statüsü, milli eğitim bakanlığına bağlı olarak yurt dışı öğrenci gönderimi eğitim programları dahilinde yurt dışında eğitim almaya başlamış olan öğrencilerin olduğu statüler arasında yer alır. MEB içinde yurt dışında eğitim görecek olan öğrenciler burslu ve burssuz olarak gidebilirler. Burslu olarak belirlenmiş ülkelere giderek eğitim almakta olan öğrencilerin ihtiyaçlarının büyük bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanır. Bugün, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışı gönderim programlarının neredeyse hepsinde Türkiye’den gitmekte olan öğrenciler burslu olarak okumaya devam ederler. Yurt dışında eğitimine devam eden öğrenciler, başarılı oldukları sürece bu bursları almaya devam edeceklerdir. Ancak MEB öğretmenlik bursu başvurusu gibi yurt içi eğitim programlarından faydalanmakta olan öğrenciler için burslu statüsü olma gibi durumlar söz konusu olmaz. Çünkü yurt içi öğrencileri doğrudan bursludur.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın