MEB Öğretmenlik Bursu Başvurusu 2021

MEB Öğretmenlik Bursu Başvurusu 

Bu yazımızda MEB Öğretmenlik Bursu Başvurusu ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

Öğretmenlik bursu, sadece belirli öğretmenlik bölümlerine destek ve teşvik amaçlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen karşılıksız ve geri ödemesiz bir devlet bursudur.Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Bursu ile ilgili sıkça sorulan sorulara bakacak olursak.

MEB Ogretmenlik Bursu Basvurusu
MEB Öğretmenlik Bursu Başvurusu

Öğretmenlik bursu geri ödemeli mi?

MEB öğretmenlik bursu, sadece belirli öğretmenlik bölümlerine destek ve teşvik amaçlı  verilmektedir.Verilen Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlik bursu, karşılıksız ve geri ödemesiz bir devlet bursudur.

[box type=”warning” align=”aligncenter” class=”” width=””] KPSS Sonuçları AÇIKLANDI!! [/box]

Öğretmenlik bursu kaç tl ?

2020 yılında 550 TL olan MEB öğretmenlik bursu 2021 yılında zamlanarak 650 tl miktarına ulaştı.

 Öğretmenlik Bursu Kaç kişiye verilir?

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında 5000 öğrenci MEB Öğretmenlik Bursu aldı.2021 yılında’da ortalama aynı kişi sayısına burs verilecektir.

Ogretmenlik Bursu
Ogretmenlik Bursu

MEB öğretmenlik bursu hangi bölümlere veriliyor ? :

MEB Öğretmenlik Bursu 2020-2021 eğitim döneminde aşşağıda bulunan öğretmenlik branşlarına ve bölümlerine verilmektedir.Her yeni eğitim-öğretim döneminde bu bölümler değişebilmektedir.Her yıl için belirlenen öğretmenlik bölümlerinin bilgilerine web sitemiz üzerinden veya MEB resmi web sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

 •  Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Bölümü
 • İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü
 • İngilizce Öğretmenliği Bölümü
 • Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü
 • Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık  Bölümü
 • Türkçe Öğretmenliği Bölümü

[box type=”warning” align=”aligncenter” class=”” width=””] YKS Ek Tercihleri Ne Zaman Başlayacak Yazımızı mutlakaya okuyunuz çok detaylı anlattık.[/box]

MEB öğretmenlik bursu kimlere verilir ?

Yukarıdaki listede yer alan 7 farklı öğretmenlik branşı bölümlerini, yapacağınız ilk 5 tercihiniz içerisinde kazanmaTerimi kaldır: nız gerekmektedir.Anadolu Öğretmen Liselerinden mezun olan öğrenciler, kontenjan ve tercih sınırı olmaksızın Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Bursu almaya hak kazanacaktır.

Öğretmenlik Bursu için gerekli diğer şartlara bakacak olursak:

 • T.C vatandaşı olmak
 • 22 yaşını geçmemiş olmak.
 • YKS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin MEB’ce belirlenen bölümleri ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa ilk beş tercihinde yerleşerek (burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, Ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak.
 • Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte ceza almamış olmak.
 • ÖSYM tarafından yapılan puan sıralamasına göre, kayıt olduğu program için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak şeklindedir.

MEB Öğretmenlik Bursu Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı bellirli öğretmenlik bölüm tercihlerinde ilk beş tercihinde yazar öğrencilere verilen burstur. 3500 öğrenci kontenjanı bulunmaktadır ayrıca Anadolu öğretmen lisesinden mezunlar içinde kondenjan sınırı yoktur.

MEB öğretmenlik bursuna nasıl başvuru yapılır ?

Öğretmenlik Bursuna herhangi bir başvuru işlemi yapılmamaktadır. Tercih yaparken otomatik olarak başvuru yapmış sayılırsınız. Öğretmenlik bursu başvuru sonuçlarına MEB resmi web sitesi duyurular kısmından ulaşabilirsiniz.Ayrıca KYK burs başvurusu yapmanız gerekmektedir.

MEB öğretmenlik bursu sonuçları :

Öğretmenlik Bursu sonuçlarını görmek için buraya tıklayınız.

2021 Sabanci Vakfi Burs Basvurusu
2021 Sabanci Vakfi Burs Basvurusu

Ek olarak son günlerde oldukça popüler olan ve öğrenciler tarafından aranan Sabancı Vakfı Bursu ile ilgili detaylı bilgilere   2021 Sabancı Vakfı Burs Başvurusu adlı yazımızdan erişebilirsiniz.Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Bursu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları ve düşüncülerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

 

İçeriği Beğendiniz mi?

“MEB Öğretmenlik Bursu Başvurusu 2021” üzerine 10 yorum

 1. Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.Web sitenizi çok seviyorum sürekli olarak takip ediyorum sizin sayenizde en güncel burs başvuruları ve imkanlarına erişebiliyorum.

  Cevapla
  • şartlar aşağıda yazıldığı gibidir.

   Öğretmenlik Bursu için gerekli diğer şartlara bakacak olursak:

   T.C vatandaşı olmak
   22 yaşını geçmemiş olmak.
   YKS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin MEB’ce belirlenen bölümleri ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa ilk beş tercihinde yerleşerek (burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, Ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak.
   Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte ceza almamış olmak.
   ÖSYM tarafından yapılan puan sıralamasına göre, kayıt olduğu program için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak şeklindedir.

   Cevapla
 2. ben ilköğretim matematik öğretmenliği ilk 5 tercihte yerleştim bütün şartları sağlıyorum kesin burs çıkar mı neye göre veriliyor

  Cevapla
 3. anadolu öğretmen lisesi mezunu demişsiniz ama öğretmen lisesi mezunları 25 26 yaşında, yaş sınırı olayı nasıl olacak ben öğretmen lisesi mezunuyum ve bu sene ingilizce öğretmenliği kazandım ama 25 yaşındayım, ben alabilecek miyim bu bursu

  Cevapla

Yorum yapın