MEB Burs Sonuçları 2022

MEB Burs Sonuçları 2022 MEB’in resmi web sitesi olan oygm.meb.gov.tr üzerinden açıklanmaktadır. MEB Burs Sonuçları 2022 belirli öğretmenlik bölümlerini kazanmış öğrencilerin yerleştikleri bölümü tercih etme sırası ve üniversite yerleştirme puanları baz alınarak hesaplanmaktadır. MEB Bursu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirli öğretmenlik alanlarını ilk beş tercihi arasına almış öğrencilere sağlanan burstur.

Özel Eğitim Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Türkçe Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Arapça Öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümlerini üniversite yerleştirme süreçlerinde ilk tercihi arasına yazarak bu bölümlere yerleşen öğrencilere sağlanmaktadır. MEB bursunun 5000 kişilik kontenjanı bulunuyor olsa da Anadolu Öğretmen Liseleri’nden mezun olarak yerleştirmeler sırasında ilk beşte belirli öğretmenlik alanlarını tercih etmiş öğrenciler kontenjan dışında kalsa da burstan faydalanabilirler. MEB bursundan yararlanılabilmesi için ayrıca bir başvuru yapılması gerekmemektedir. Üniversite tercihleri başvuru niteliği taşımaktadır. MEB Bursundan yararlanacak öğrenciler KYK burs veya öğrenim kredisinden yararlanamaz. MEB burs miktarı KYK burs ve öğrenim kredisi ile aynı miktardadır.

Meb burs sonuclari 2022
Meb burs sonuclari 2022

MEB Burs Başvurusu 2022 Şartları

MEB burs sonuçları 2022 için öncelikle MEB burs başvurusunda bulunmanız ve şartları sağlamanız gerekmektedir.

MEb burs başvuru şartları;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye sınırları içerisinde bir üniversitede öğrenim görmek,

Üniversite yerleştirme süreçleri sırasında 22 yaşını geçmemiş olmak,

Üniversite sınavının yapıldığı yıl ve önceki yıllarda mahkeme kararı ile yaş küçültme yaptırmamış olmak,

İkinci öğretim ve açık öğretim kazananlar öğrenciler, ek yerleştirmeler ile yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler, özel üniversitelere yerleşen öğrenciler, burs verilmesi planlanan branşların Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmesinin ardından açılan bölümlere yerleşen öğrenciler burstan faydalanamaz.

Memur olmasına engel teşkil eden herhangi bir durumu olan öğrenciler burstan faydalanamaz.

Üniversite yerleştirmeleri sırasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş bölümleri ilk beş tercihi içerisine almış olan öğrenciler ilgili bölüme yerleşmesinin ve üniversiteye kesin kaydını yaptırmasının ardından bilgileri Milli Eğitim Bakanlığı ile otomatik olarak paylaşılır ve öğrenciler burs başvuru sürecine dahil edilir. Sonuçlar MEB’in resmi sitesinden açıklanmaktadır.

Sorularınız için yorum yaparak bizden bilgi alabilirsiniz.

Lise burs başvurusu için burs veren vakıf ve kurumları öğrenmek için tıklayınız.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın