Lise Burs Başvurusu 2022

Lise Burs Başvurusu Vakıflar Genel Müdürlüğü lise öğrencilerinin okul masraflarını hafifletmek ve öğrencilere eğitim desteği vermek amacıyla burs vermektedir. Burs almak isteyen öğrencilerin öncelikle istenilen koşulları karşılaması ve bursluluk sınavı için başvuru yapması gerekmektedir. Başvurular yılın belirli dönemlerinde yapılır. Başvuru sonlandırıldığında koşulları karşılayan ve sınava girmeye hak kazanan öğrenciler sınav tarihinde bursluluk sınavına girer. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen burs geri ödemeli değildir. Öğrenciler bursluluk sınavını kazandıktan sonra lise yılları boyunca aylık belirli bir ücret alır.

Lise Burs Başvuruları Ne Zaman?

Lise burs başvuruları eğitim öğretim döneminin belirli tarihleri arasında yapılmaktadır. 2020 – 2021 eğitim öğretim döneminde burs başvurusu 1 Ekim ile 15 Ekim arasında yapılmıştır. Başvurular 2021 – 2022 eğitim öğretim döneminde ekim ayında yapılması beklenmektedir. Burs için başvuru yapmak isteyen öğrenciler bu tarihlerde başvuru oluşturarak Vakıflar Genel Müdürlüğünden burs alabilir.

 

Öğrencilere Burs Veren Kurumlar İçin Tıklayın.

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMAMAK İÇİN

İNSTAGRAM’da TAKİP ET

 

Lise Bursu Ne Kadar?

Lise eğitimine başlayan öğrenciler burs alarak eğitim masraflarını hafifletebilir. VGM bu doğrultuda her yıl lise öğrencilerine burs vermektedir. Ortaöğretim öğrencileri her ay burs alabilir. VGM tarafından lise öğrencilerine verilen burs 75 TL’dir. Lise burs, yeni eğitim öğretim döneminde güncellenebilir.

Lise Burs Basvurusu
Lise Burs Basvurusu

Milli Eğitim Bakanlığı Lise Bursu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından lise öğrencilerine aylık burs verilmektedir. Öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı da aylık burs ödemektedir. Sınırlı sayıda öğrenciye verilen burs için öğrencilerin başvuru yapması ve sınava girmesi gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı yapılmaktadır. Bakanlık tarafından verilen burs yeni eğitim döneminde güncellenecektir. Bakanlığın bursunu almak isteyen öğrenciler KYK internet sitesini kullanabilir. İnternet üzerinden yapılmayan başvurular kabul edilemez. Vakıflar Genel Müdürlüğü lise burs başvurusu için öğrenciler www.vgm.gov.tr adresini ziyaret etmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bursu almak için öğrencilerin KYK sitesini ziyaret etmesi ve site üzerinden başvuru oluşturması gerekmektedir. Bakanlık tarafından verilen burs her ayın 25’inde yatmaktadır. Öğrenciler her ay düzenli olarak ayda bir defa burs almaktadır. Lise öğrencileri eğitime başladığı yılın ekim ayında burs başvurusu yapar. Başvurular için yaklaşık 2 hafta süre verilmektedir. Başvuru bittiğinde yaklaşık 2 hafta sonra sonuçlar açıklanır.

İstenilen koşulları karşılayan öğrenciler burs almaya hak kazanır. Öğrenciler sınavı kazandıktan sonra ilk ayın 25’inde bursunu almaya başlar. Lise eğitimi 4 yıllık bir süredir. Lise eğitimi bittiğinde öğrencilerin bursu da kesilir. Öğrenciler sadece ilk lise yılı başvuru yapmak zorunda değildir. Lise eğitimi boyunca her yıl burs başvurusu yapmak mümkündür. Liseden mezun olan, mezun olamayıp sınıf tekrarı yapan ya da alttan dersi olduğu için beklemeye kalan öğrencilerin bursu sonraki ilk ay kesilir. Lisede burs alan öğrencilerin bursu üniversitede devam etmemektedir. Öğrencilerin lisede aldığı burs üniversitede burs almaya engel değildir.

Lisede Milli Eğitim Bakanlığı tarafından burs alan öğrenciler aynı zamanda pansiyonda kalma imkanından faydalanamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim öğrencileri için burs ve yatılılık imkanı sunuyor. Öğrenciler hem burs alıp hem de devlet yurdunda ücretsiz kalamıyor. Burs almaya hak kazanan öğrenciler burs almaya başladığı ilk yıl değişim yapabiliyor. Burs alan öğrenci isterse bursunu iptal edip yurtta kalabiliyor. Aynı şekilde yurtta kalan öğrenci eğer isterse yurttaki kaydını sildirip burs alabiliyor. İlk yıl bittiğinde değişim hakkı siliniyor. Bakanlık tarafından verilen burstan sadece devlet okulu öğrencileri faydalanmaktadır. Özel okula giden öğrenciler bakanlık tarafından verilen bursu alamaz. Devlet okulu öğrencisi burs alırken özel okula geçiş yaparsa bursu kesilir.

Lise bursları için başvuru yapmak isteyen öğrenciler eğitim döneminin başlarında başvuru yapabilir. Öğrenciler okul görevlisi yardımıyla başvuru yapabildiği gibi internet üzerinden kolaylıkla başvuru oluşturabilir. Devlet lisesinde kaydı bulunan, devlet yurdunda kalmayan, sınıf tekrarı yapmayan, alttan dersi olmayan öğrenciler bursluluk almaya hak kazanır. Öğrenciler bilgileriyle internet üzerinden başvuru oluşturabilir. Devlet bursu alan öğrenciler özel burs alamayacağı gibi özel burs alan öğrenciler de devlet bursu alamaz. Milli Eğitim Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü lise öğrencilerine verdiği bursla yardımcı olmaktadır. Öğrenciler ebeveynleriyle birlikte internet üzerinden burs başvurusu yaparak eğitim masraflarını hafifletebilir. Burslar her yıl güncellenir.

Burs Veren Kurumlar sayfamızdan daha fazla kurumlara ulaşabilirsiniz. Gelin birazda bu yukarıdaki kurumlar hakkında kısa detaylar verelim

İçeriği Beğendiniz mi?

“Lise Burs Başvurusu 2022” üzerine bir yorum

  1. Öncelikle ailemi durumu olmadığı için ailem okumamada bana destek olamıyorlar sadece okula gidebiliyorum herhangi bir test kitabım yok bu yüzden bursa ihtiyacım var burda bunu yazmamak sağlayan şeyse devletin verdiği tablettir şimdiden hepinize teşekkür ediyorum

    Cevapla

Yorum yapın