KYK Yurt Başvuru Sonuçları

KYK Yurt Başvuru Sonuçları

Yurt başvuru sonucu her yıl olduğu gibi bu yılda da elektronik ortam üzerinden öğrenilebilmektedir. Üniversite sınavına giren ve ön lisans veya lisans düzeyinde üniversitelerin ilgili bölümlerine yerleşen tüm öğrencilerin yararlanabildiği KYK burs ve kredi ile yurt başvurusu farklı kriterlere göre öğrencilere verilmektedir. KYK yurt başvurusu sonuçları ile burs ve kredi sonucunu öğrenmek isteyen öğrencilerin, sonuçların açıklanacağı tarihte e – Devlet üzerinden sonuçları görüntülemeleri mümkündür.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK yurt başvurusu dakikalar içinde internet üzerinden yapılabilmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), üniversite eğitimi alan tüm öğrenciler için yurt, kredi ve burs imkanı vermektedir. Bu kapsamda belirlenen şartları sağlayanların yurt başvurusu yapması mümkündür. e – Devlet üzerinden söz konusu şartları sağlayan adayların başvuru yapmaları gerekmektedir.

KYK yurt başvurusu için aranan şartlar ise şunlardır:

 • Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmak,
 • Öğrencinin ailesinin yurdun bulunduğu il sınırının dışında ikamet ediyor olması,
 • Hakkında taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan 6 ay ve daha fazla hapis cezası kesinleşmiş mahkumiyetinin olmaması,
 • Kurum veya diğer resmi yurtlardan süresiz çıkarma cezası veya 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,
 • Zorunlu staj dışında asgari ücretin üzerinde ücretler bir işte çalışmaması,
 • Toplu yerlerde yaşamaya engel seviyede akıl ve ruh sağlığı veya bulaşıcı hastalığının olmaması.

KYK Yurt Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK yurt başvurusu sorgulama işlemleri e – Devlet üzerinden öğrencilerin T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifreleri ile yapılabilmektedir. Yurt sonuçlarını sorgulamak isteyen öğrenciler şu adımları takip ederek kısa sürede sonuçlara ulaşabilirler:

 • e – Devlet’e T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.
 • ‘’Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Başvuru Sonucu Sorgulama’’ sayfasına girilir.
 • İlgili ekran üzerinden sorgulama tamamlanır.

Sonuçların açıklandığı tarihte GSB’nin e – Devlet üzerinden sunduğu ilgili hizmet ekranına giriş yaparak tüm öğrencilerin yurt, kredi ve burs başvuru sonuçlarını öğrenmeleri mümkündür.

KYK Yurt Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KYK yurt yedek sonuçları dahil olmak GSB KYK’ya bağlı öğrenim yurtlarında kalmaya hak kazanan öğrencilerin listesi 2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılı için Mart 2022’de açıklandı. 2022 – 2023 ve sonraki dönemlerde ise başvuruların alınacağı tarihten birkaç ay sonra açıklanmaktadır. Her eğitim ve öğretim dönemi için benzer tarihlerde KYK yurt başvuru sonuçları açıklanmaktadır. Sonuçları görüntülemek isteyenlerin e – Devlet üzerinden işlem yapmaları veya ‘’kygm.gsb.gov’’ adresinden duyuruları takip ederek buna göre işlem gerçekleştirmeleri mümkündür.

KYK Yurt Kayıtları Ne Zaman?

KYK yurt kayıt tarihleri üniversite yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından başlamaktadır. YKS yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından yurtta kalmaya hak kazanan öğrencilerin yurt kayıtlarını yapmaya başlamaları bekleniyor. Geçen yıllarda ise bu tarihler Ağustos ayının son haftası ile Eylül ayının ilk haftalarında yapılmıştı. Bu yıl ve gelecek yıllarda da öğrencilerin aynı tarihler içinde üniversite ve yurt kayıtlarını aynı anda yapmaları mümkündür. kyk yurt başvuru

KYK Yurt Kayıtları Nasıl Yapılır?

Yurt kayıt işlemleri için ilk olarak ilk kayıt ücretinin yatırılması gerekmektedir. İlk kayıt ücretinin ödenmesinin ardından yurtta kalma hakkı elde eden öğrencilerin e – Devlet üzerinden işlemlerini tamamlaması gerekecektir. e – Devlet üzerinden ‘’Yurt Kayıt İşlemleri’’ sayfasından taahhütname onayı verilmesinin ardından işlemler tamamlanabilmektedir. Ekranda yer alan belgelerin yurt müdürlüğüne teslim edilmesi ile öğrencilerin kayıt işlemleri tamamlanacaktır. KYK’da ilk defa kalacak öğrencilerin ilk kayıt esnasında ödemesi gereken ücretler yıllara göre farklılık gösterebilmektedir. İlk kayıt ücreti, gün bazında yatacak ücreti ve güvence bedeli ücretini kapsamaktadır.

KYK Yurt Kaydı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

KYK yurt kaydı için gerekli belgeler tüm öğrenciler için aynıdır. Bu kapsamda KYK yurdunda kalacak öğrencilerden kayıt esnasında talep edilecek belgelerden bazıları ise şunlardır:

 • 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • 18 yaından küçükler için veli/vasi izin belgesi,
 • Önceliği olanlar için öncelik belgesi,
 • Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri ile gazi ve gazi çocukları için ilgili SGK belgeleri,
 • %40 ve üzeri engelli öğrenciler için sağlık raporu,
 • Gerekli hallerde istenecek diğer belgeler vb.

Durumuna göre her öğrenci için farklı belgeler talep edilebilmektedir. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde ilgili kurumlara kayıt esnasında teslim edilmesi gerekmektedir. kyk yurt başvuru sonuçları

KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar?

KYK yurt ücretleri yıllara göre değişmektedir. Ülkenin genel ekonomik durumu, enflasyon, asgari ücret ve diğer değişkenler bu ücretlerin belirlenmesinde etkilidir. KYK yurt depozito ücreti bir önceki yıla göre zamlanarak yeni zamlı tarife üzerinden uygulanmaktadır. 2022 yılı için yurt ücretlerine %15 – 25 arasında zam yapılmıştır. Ayrıca KYK yurt başvuru sonuçları sonrasında yurtta kalacak öğrenciler için tip 1, tip 2 ve tip 3 gibi farklı tip yurt özellikleri olacağı için ücretlerde bunlara göre değişmektedir.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın