KYK Burs Kredi Sonuçları (Güncel Liste) 2021

KYK Burs Kredi Sonuçları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup eğitim hayatında başarılı ve maddi açıdan desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs veya kredi desteği sağlamaktadır. Her yeni yıl başlangıcında öğrenciler ve ebeveynler tarafından en çok araştırılan konu ise “KYK burs başvuruları ne zaman açıklanacak?” olmaktadır.

Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine her yıl yeni belirlenen ücretler doğrultusunda yılın 12 ayı da ödeme gerçekleştiren KYK, eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte yeni burs ve kredi başvurularını başlatmaktadır.

Açıklanan burs ve kredi takvimine bağlı olmakla birlikte genellikle Ekim – Kasım ayları arasında başvurular E – Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmekte olup başvuruların tamamlanmasının ardından öğrencilerin sosyal durumları, ekonomik durumları ve başarılarına dair beyan ettikleri bilgiler Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerince teyit edilmektedir.

Binlerce öğrencinin bu süreçte en çok araştırma yaptığı konu ise “KYK bursları ne zaman açıklanacak?” olmaktadır.  Başvuruların tamamlanıp bilgilerin doğrulunun sağlanmasının ardından da başvuru sonuçları açıklanmaktadır. Başvuruların değerlendirilmesi aşamasında gerek daha başarılı olan gerekse de daha çok maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs desteği sağlanırken, hem başarı düzeyi hususunda iyi olan hem de maddi durumu burs alan öğrencilere göre daha iyi durumda olan öğrencilere kredi desteği sunulmaktadır.

KYK Burs Kredi Sonuclari Guncel Liste

KYK Burs Ve Kredi Ödeme Miktarı Ne Kadardır?

Yeni başlayan eğitim öğretim dönemi ile birlikte ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine başlayacak olan her öğrenci sıklıkla “KYK bursu ne zaman açıklanacak?” konusunu araştırmaktadır. Bu konuyla beraber her yeni eğitim öğretim döneminde değişen burs ve kredi miktarları da büyük bir merakla araştırılmaktadır.

2021 yılı Ocak ayı itibari ile yüksek kurumlarda eğitim gören öğrencilerin alacakları burs ve kredi miktarları aşağıdaki şekilde listelenebilmektedir;

  • Lisans öğrencilerine: Aylık 650 TL,
  • Yüksek Lisans öğrencilerine: Aylık 1300 TL,
  • Doktora öğrencilerine: Aylık 1950 TL ödeme gerçekleştirilmektedir.

KYK Burs Ve Kredi Başvuruları Ne Zaman Açıklanır?

Her geçen yıl KYK tarafından sağlanan burs ve kredi imkanları büyük bir ilgi ile takip edilirken binlerce öğrenci başvuru tarihlerinin tamamlanmasının ardından sonuçların açıklanmasını beklemektedir. Peki, KYK burs ne zaman açıklanacak ?

KYK tarafından yayınlanan takvimlerde başvuru, değerlendirme ve sonuç açıklama tarihleri gün açısından değişiklik gösterse de sonuçlar genellikle Kasım ayının 2.haftası ile Aralık ayının ilk haftası arasındaki süre zarfında açıklanmaktadır.

Burs ve kredi seçeneklerinden yararlanma imkanı kazanan öğrenciler ise “KYK ne zaman açıklanacak?” sorusunun yerine “Kredi ve burs hangi durumlarda kesilir?” araştırmaları gerçekleştirmektedir. Kyk Kredi Sonuçlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrenciler, devam eden eğitim hayatları boyunca belirli bir başarı kriteri ve davranışı gerçekleştirmekle yükümlü olmaktadır. Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin bu hakları aşağıda sıralanan durumlarda iptal edilmektedir:

  • Öğrenci eğitim – öğretim dönemini 4 yıl içinde tamamlayamayıp eğitimi 5, 6 veya daha fazla yıl sürerse 4.yılın ardından burs veya kredi ödemeleri kesilmektedir. Bu durum eğitim yılı 4 yıl olan bölümler için geçerli olmakta olup tıp okuyan bir kişi için bu süre 6 yıl ile sınırlıdır.
  • 2018 yılı Eylül ayında yapılan yasal düzenlemenin ardından bir öğrencinin eğitim öğretim yılı sonunda genel not ortalaması 4’lük sistem üzerinden 2,00’nin altında ise o öğrencinin bursu kesilmektedir. Burs devamı için 100’lük sistemde ise not ortalamasının 53,33’ün altında olmaması gerekmektedir.
  • İngilizce olarak bir hazırlık sınıfı okuyan öğrencilerin bu hazırlık sınıfını geçememeleri takdirde de burs ödemeleri kesilmektedir.
  • Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi, bu suçu tekrar etmesi ve okul ile ilişiğinin kesilmesiyle birlikte burs hakkı da iptal edilmektedir.
  • Öğrencinin okulu kendi isteğiyle bırakması halinde burs hakkı bitmektedir.
  • Bir okulda 2 yıl eğitim gören, ardından kaydını başka bir okula aldırarak burada da 2 yıl eğitim gören öğrencinin burs hakkı bu süreçte devam etmektedir. Ancak yeni okulunda mezuniyetine 1 dönem dahi kalmış olsa da eğitim süresinin 4 yılını tamamladığı için bu süreçten sonra bursu kesilmektedir.

Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs aldığı süre zarfında asgari ücretli bir işte çalışabileceği gibi bu süreçte burs kesintisi yapılmamaktadır.

Yurtdışı Eğitim Bursları sayfamıza ayrıca bakmanızı öneriyoruz.

Bunu Gördünüz mü ?

Kyk Burs Basvurusu Nasil Yapilir

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Bugün bu yazımızda KYK burs ile ilgili detayların yanı sıra KYK Burs başvurusu nasıl yapılır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir