KYK Burs Başvurusu 2021

Bugün bu yazımızda Kredi Yurtlar Kurumu, KYK Burs ve Kredi Başvurusunun yanı sıra KYK Burs ile ilgili sıkça sorulan sorular hakkında bilgiler vereceğiz. İlk olarak Kredi Yurtlar Kurumu burs ve kredisiyle ilgili olarak sıkça sorulan sorulara bakacak olursak;

KYK 2021 Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

KYK bursları ne zaman yatacak? Kredi ve Yurtlar kurumu hak sahibi olan öğrencilere burs vermeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda KYK bursları yeni yıla girdikten kısa bir süre sonra yatıyordu. Milyonlarca öğrenci, Ziraat Bankası tarafından yatırılan KYK burslarının ne zaman yatacağını merak ediyor. 2021 yılında yapılacak olan ödemeleri yapılmaya başlandı. Öğrenciler belirlenen tarihlerde Ziraat Bankası hesabından burs ödemelerini kolaylıkla çekebilecek.

KYK BURS
KYK BURS

KYK Burs Ve Kredi Ne Kadar?

Öğrenciler tarafından merak edilen bir diğer konu ise KYK burs ve kredi 2021 ne kadar? 2021 yılında öğrencilere lisans ve yüksek lisans olmak üzere farklı ödemeler yapılıyor. Lisans öğrencileri için belirlenmiş olan tutar 650 TL’dir. Yüksek lisans öğrenciler de KYK bursu alabiliyor. Onlar için belirlenen tutar ise 1.300 TL’dir. Doktora öğrencilerine verilen KYK bursu ise 1.950 TL olarak belirlenmiştir.

 • Lisans öğrencileri KYK burs miktarı: 650 TL
 • Yüksek Lisans öğrencileri KYK burs miktarı: 1.300 TL
 • Doktora öğrencileri KYK burs miktarı: 1.950 TL

KYK Burs Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Peki, kim KYK burs başvurusu yapabilir? Kimin KYK bursu alma hakkı var? İlk olarak başvuru işlemlerinde her öğrencinin özgür olduğunu söylemek mümkün. Lisans, yüksek lisans ya da doktora fark etmeden yani en az üniversite öğrencisi olması koşulu ile KYK bursuna başvurunun gerçekleşmesi söz konusudur. Başvuruda bulunmak isteyen kişinin öğrenci olması, sigortalı olarak çalışmıyor olması yeterlidir. Bu şartları sağlayan kişi direkt olarak üniversite hayatı boyunca destek alacağı KYK bursuna başvurusunu yapabilir.

KYK BURS BASVURUSU
KYK BURS BASVURUSU

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Burs başvurusu nasıl yapılır? KYK burs başvurusu nasıl yapılır? Başvuru işlemleri son derece kolaydır. KYK resmi internet sitesi üzerinden başvurunun gerçekleşmesi sağlanıyor. Burs başvurunuzun yapılmasından sonra, sürecin tamamlanarak açıklamanın olmasını bekleyeceksiniz. Direkt olarak kimlik bilgileri, ailenize dair bilgiler, kardeş bilgileri, onların eğitim durumu ve diğer seçenekler ile tamamen net şekilde bilgi verilir. Başvuru aşamasında tek tek bilgilerin yazılması istenir. İstenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olması önemlidir. Sizin için sunulacak olan bu imkanı değerlendirip başvurunuzu yapabilirsiniz.

KYK Burs Ve Yurt Başvurusu Ayrı Ayrı Mı Yapılır?

Öğrencilerin başvuru yapmadan önce sıkça sorduğu sorular arasında başvurunun ayrı ayrı mı yapıldığı var. Bakıldığında resmi internet sitesi üzerinden giriş yapmanız durumunda KYK burs ve yurt başvurusu kapsamında seçeneklerin olduğunu göreceksiniz. Yani başvuru işleminizde direkt olarak bilgilerinizi gireceksiniz ve başvurunuzun sistem üzerinden tek seferde gerçekleşmesini sağlayacaksınız. Sisteme giriş yapmanız durumunda sorun yaşamadan istediğiniz alanda başvurunuzun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Belirlenen süre içinde sonuç açıklandıktan sonra yine aynı sistem üzerinden kontrollerini sağlayacaksınız. Burs ya da yurt çıkması durumunda yönlendirme yapılarak başvurunuzun kayıt ile sonuçlanmasını da mümkün olacaktır. Değerlendirip bilgi alabilirsiniz.

Yurtdışında Yükseköğretim Görenler KYK Burs Başvurusu Yapabilir Mi?

KYK bursundan yararlanmak isteyenler arasında, yurtdışında eğitim görenler de var. Elbette başvuru yapabilecek kişiler arasında yer alıyorlar. Öğrencilerin gördüğü eğitim kapsamında KYK başvurusunu yapması ve sonuca göre nakit desteği alması sağlanabilir. Eğitimine destek olarak sunulacak olan bu para, Türkiye’de olan öğrenciler ile aynı tutarda ve aynı ödeme şartları ile verilecektir. Başvurunun gerçekleşmesi sağlanabilir.

İkinci Öğretimler KYK Bursu Alabilir Mi?

İkinci öğretim olanlar için de diğer öğrenciler gibi aynı şekilde inceleme yapılacaktır. Yapılan incelemenin ardından uygun görülmesi halinde ikinci öğretimlere KYK bursu verilir mi sorusunun yanıtı EVET olarak yanıtlanmış olur.

KYK Borç Sorgulama

Kredi Yurtlar kurumdan almış olduğunuz burs ve kredi miktarını görmek ve güncel borç tutarınızı incelemek için Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama sayfasını inceleyebilirsiniz.

KYK Burs Sonuçları

KYK açıklanan burs sonuçlarına e-devlet üzerinden erişebilirsiniz.

E-Devlet Burs Başvurusu

E-Devlet üzerinden burs başvurusu yapmak için  Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu sayfasını inceleyebilirsiniz.

Ön Lisans Öğrencileri KYK Alabilir Mi?

Ön lisans derecesinde eğitim gören üniversite öğrencileri KYK burs ve kredisine başvuru yapabilmektedir.

Ek olarak sitemiz içerisinde yer alan  Kredi ve Yurtlar Kurumu kategorisi üzerinden. Güncel olarak KYK burs başvurusu , KYK yurt başvurusu , KYK burs sonuçları gibi içerikleri takip edebilirsiniz. KYK Burs Başvurusu ile ilgili sormak istediklerinizi yorum aracılığıyla iletebilirsiniz.

İçeriği Beğendiniz mi?

“KYK Burs Başvurusu 2021” üzerine 9 yorum

 1. Paylaşımınız için sağolun KYk burs ve kredisi ile ilgili aklıma takılan tüm soruların cevabını bu yazıda buldum.

  Cevapla
  • Merhaba Buğrahan Kyk burs başvurusu işlemleri genellikle Ekim ayı gibi başlıyor.2021 Ekim ayına yaklaştığımızda kyk burs başvurusu nasıl yapılır gibi rehber yazılarımız sitemizde yayınlanacaktır.

   Cevapla
 2. Geri izleme: Kyk Burs Sonuçları

Yorum yapın