KYK Burs Başvurusu Ne Zaman 2023,2024 – Güncel Burs Başvuruları

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman? 2023

KYK burs başvuru tarihi  2023 eğitim öğretim yılı için belirlenmiş durumdadır. KYK burs başvuru tarihleri 2023- 2024 eğitim öğretim yılı henüz bir durum gözükmemektedir. KYK bursları üniversite öğrencilerinin alabileceği bir burs çeşididir. KYK burs ödemesi yanı sıra çeşitli kredi ödemeleri ile de öğrencilere destek olur. Ekstrem durumlar haricinde KYK burs almasanız bile mutlak suretle KYK kredisi alma olanağınız bulunur. KYK burs başvurusu yapmanız kredi ya da burs ödemesi alabilmeniz için gerekli bir işlemdir.

E – Devlet KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

E – devlet üzerinden KYK burs başvurusu yapmak zorunluluğunuz vardır. Bu durumun sebebi KYK burs başvurularının e – devlet harici bir yerden yapılamıyor olmasıdır. KYK burs başvuru işlemlerinizi e-devlet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirme olanağı yakalarsınız. E-devlet üzerinden KYK burs başvurusu yapmak için sırasıyla şu adımları uygulamanız gerekir:

 • https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresi üzerinden E – Devlet kapısına giriş yapmanız öncelikle yapmanız gereken işlemdir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve E – devlet şifrenizi kullanarak kolayca E- devlet kapısına giriş yapma olanağı bulursunuz.
 • E – devlet sitesi ana sayfası üzerinde üst köşede bulunan arama motorunda Kredi ve Yurtlar Kurumu araması yapmanız gerekir.
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu araması yaptığınızda önünüze çıkan ilk ve tek sonuç Kredi Ve Yurtlar Kurumu sekmesi olur. Bu sekmeye geçiş yapmanız gerekir.
 • Kredi ve Yurtlar kurumu sekmesi üzerinden 2023 – 2024 eğitim öğretim yılı burs başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

KYK burs başvuru işlemlerinizi gerçekleştirirken eğer E – devlet şifrenizi hatırlamıyor ya da kullanmak istemiyorsanız elektronik imza gibi seçenekler ile de E – devlet kapısına girerek KYK burs başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

KYK Burs Kimlere Çıkar?

KYK burs, her öğrenciye çıkma ihtimali olan bir burstur. KYK burs başvurusu farklı şartlar değerlendirilerek maddi yardıma en çok ihtiyacı olan kişilere çıkar. Buna ek olarak çeşitli özel durum sahibi öğrenciler de KYK burs başvuru değerlendirmeleri esnasında öncelikli grup olarak değerlendirilir. Öncelikli grup içerisinde olan kişiler KYK burs çıkma ihtimali daha yüksek olan kişilerdir. Bu kişiler burs değerlendirmeleri esnasında öncelik sahibi olarak daha fazla burs çıkma ihtimali olan kişiler olarak değerlendirilmiş olur. KYK burs değerlendirmeleri esnasında öncelikli olan kişiler şunlardır:

 • % 40 ya da % 40 oranın üzerinde engel durumu bulunan kişiler
 • Aile geliri toplam değeri muhtaçlık sınırında ya da muhtaçlık sınırı değerinin altında olan kişiler
 • Annesi vefat etmiş olan kişiler
 • Babası vefat etmiş olan kişiler
 • Tıp fakültesini kazanmış ya da hali hazırda tıp fakültesinde eğitim gören kişiler
 • Şehit çocuğu olan kişiler
 • Gazi çocuğu olan kişiler

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman 2023

 

KYK Burs ve Kredi Ne Kadar?

Kyk burs ya da kredi ödemeleri aynı değer miktarında yapılır. KYK burs ya da kredisi alan kişiler Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayı ödemelerini 2022 burs fiyatından alır. KYK burs ya da kredi alan kişiler 2023 yılı ocak ayı itibari ile 2023 için belirlenmiş fiyat tutarında burs ya da kredi ödemesi alırlar. KYK ve kredi ödemeleri 2023 yılı için şu tutarlarda belirlenmiştir:

 • Ön lisans ve lisans öğrencileri için 1250 Türk Lirası 2023-2024
 • Lisans üstü eğitim gören öğrenciler için 3750 Türk Lirası 2023-2024

KYK Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KYK burs sonuçları açıklanma tarihi 16 Aralık 2022 olmuştur. 16 Aralık 2022’de KYK burs sonuçları e – devlet üzerinden öğrenciler ile paylaşılmış durumdadır. Zaten düzenli olarak KYK burs sonuçları her yıl aralığın son iki ya da 3 haftası içerisinde açıklanır. Bu yıl da aynı şekilde benzer tarihlerde KYK burs sonuçları açıklanmış durumdadır.

KYK Burs Ne Zaman Yatar?

KYK burs ödeme tarihi Aralık ayının son haftası ya da Ocak ayının ilk haftası olarak her yıl belirlenmiş durumdadır. KYK burs ödemeleri 3 aylık ödemeden sonra düzenli aylık yapılan ödemede Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına göre yapılır. KYK burs başvurusu işleminiz olumlu değerlendirildikten sonra T.C kimlik numaranıza göre yapılır. Ödemeler TC kimlik numara son rakamına göre şu şekilde yapılır:

 • Sonu 0 olanlar için ayın 6. günü
 • Sonu 2 olanlar için ayın 7. günü
 • Sonu 4 olanlar için ayın 8. günü
 • Sonu 6 olanlar için ayın 9. günü
 • Sonu 8 Olanlar için ayın 10. günü

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman 2023 - Güncel Burs Başvuruları

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın