Kızılay Yardım Başvurusu

Kızılay yardım başvurusu yaparak siz de ihtiyaçlarınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz. Kurum içi değerlendirme koşullarının sağlanması durumunda yapılan başvurular olumlu olarak değerlendirilecek olup başvuru yaptığınız yardımı alabilecek duruma gelebilirsiniz. Bunun için en önemli kriterlerden birisi ihtiyaç sahibi olmanızdır.

Kızılay Yardım Başvurusu

Afet dönmelerinde afetzedelere yardım edebilmek, onların ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve ayrıca kan bağışı alarak kan ihtiyacı olanlara yardım etmek üzere çalışan Kızılay, ülkemizin en önemli kurumları arasında yer almaktadır. Özellikle son dönemlerde gerçekleşen sel felaketlerinde ve 2020 yılı içerisinde gerçekleşen Elazığ ve İzmir depremlerine büyük rol oynayan kurum ihtiyaç sahiplerine yaptıkları gıda yardımı ve barınma ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ilk etapta verilen çadırlarla adından söz ettirdi. Kısa süre içerisinde afet yerlerine yapmış olduğu müdahaleler ile ihtiyaçların en kısa sürede karşılanması konusunda gerekli çalışmaları yapabildi.

Muhtaçlık sınırı altında yaşayan vatandaşlar Türkiye’nin her yerinde kurulu olan Kızılay ofislerine bireysel olarak başvuru yapabiliyorlar. Kızılay yardım başvurusunda sizlere yapılacak yardımlar ise;

 • Gıda yardımı,
 • Erzak yardımı,
 • Para yardımı,
 • Barınma yardımı,
 • Sosyal destek kartı, Kızılay kart yardımı,
 • Aş evi yardımı.

Bu yardım başlıkları altında ihtiyaç sahiplerine sürekli olarak yardım yapan kurum, yapılan başvurulardan ihtiyaç sahiplerinin belirlenebilmesi için oldukça geniş bir araştırma sürecine girmektedir. Kurum bağış yapabilmek için yıllık belirlenmiş olan bütçeleri içerisinden işlem yapabildiği gibi hayırseverlerin yaptıkları bağışlar üzerinden de yardım finansmanı sağlamaktadır.

Son zamanlarda pandemi nedeniyle işten çıkartılan çalışanların ve ihtiyaç sahibi olanların başvuruları neticesinde yardım vermektedir. “Kızılay yardım tutarı ne kadar?” sorusunun cevabı da yapılan planlamaya göre 400 TL, 500 TL ve 600 TL olarak belirlenmektedir. Yapılacak olan yardımlar tek seferde verilebileceği gibi niteliklerine göre bir bütçe dönemi içerisinde sürekli de yapılabilmektedir. Bunun belirlenebilmesi için başvuru yapanın muhtaçlık durumuna ve bununla birlikte kurumun yardım bütçesinin planlaması da belirleyici olmaktadır.

Kızılay Yardım Başvurusu
Kızılay Yardım Başvurusu

Kızılay Yardım Kartı

Yapılacak olan erzak ve gıda yardımlarından yararlanmak üzere kurum tarafından oluşturuluş olan kartlar ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Sadece bir defa kullanılması üzerine oluşturulmuş olan kartlarla birlikte belirli periyotlarda bakiye yüklenen kartlar da ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Kızılay yardım kartı başvurusu yapılabilmesi için ikamet edilen ilden sorumlu Kızılay ofislerinden yapılabildiği gibi kurumun resmi internet sitesi üzerinden de ön başvuru yapılabilmektedir.

Kızılay yardım kartı ile Kızılay ile anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabilirsiniz. Halkbank ile ortak çalışma sonucunda oluşturulmuş olan Kızılay kartlar ile belirlenen limitler dahilinde alışveriş yapılabilme imkanı sunulmaktadır.

Kızılay yardım başvurularının yapılabilmesi için yine Kızılay ofislerinden başvuru yapılması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden başvurular henüz alınamamakta olup sadece bireysel başvurular değerlendirilmektedir. Yapılan başvuru ile birlikte kurum sizden yardıma muhtaç olduğunuzu kanıtlamanızı isteyecektir. Bunun için hem sizi hem de aynı evde yaşadığınız aile bireylerinin gelir beyanını kuruma ibraz etmeniz gerekecektir. Kızılay gıda yardımı istenilen belgeler listesine bakacak olursak:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi (E-Devlet üzerinden alınan barkodlu belgeler de kabul edilmektedir)
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi (maaşlı çalışanların maaş bordroları olabilir)
 • Herhangi bir kurumda çalışmayan işsizlerin SGK’dan alacakları işsiz olduklarını gösterir belge
 • Mal beyanın gösterir belge

Bu belgeler ile birlikte kuruma başvuru yapılması durumunda yapılacak inceleme sonucunda uygun görülürse gıda yardımı alınabilmektedir. Kurum tarafından yapılan diğer yardımlarda da genel olarak bu belgeler istenmekte olup, alınması talep edilen yardımın kriterlerine göre değerlendirme sürecinde değişiklikler olabilir. Hem başvuru aşamasında istenilen belgeler hem de diğer süreçler hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için 168 Kızılay Çağrı Merkezi aranarak bilgi talep edilebilmektedir.

Kızılay, yıllık olarak bütçesi dahilinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara ve diğer ülke vatandaşlarına yardım yapmaktadır. Yapılacak olan yardımların tutarları ve şartları belirli olduğundan dolayı yapılacak başvurular arasında en çok yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım yapılacağı açıktır. Bu nedenle gelir seviyesi düşük olan ancak yapılan başvurusu olumsuz sonuçlananların neden olumsuz olduklarına ilişkin cevabı yapılan başvuruların sizden daha fazla ihtiyacı olanlar arasında seçim yapıldığından olabilir.

Yapılacak olan başvurularda E-Devlet Kızılay yardım başvurusu işlemi yapılamadığından dolayı Kızılay ofislerine mümkün olduğunca başvuru süresinin başlarında gitmek oldukça önemli olacaktır. Özellikle son günlerde çok fazla başvuru olacağından işlemleri süresi içerisinde bitirememe ihtimaliniz olacaktır.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın