Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Kaymakamlık yardım başvurusu ihtiyaç sahiplerinin yerel kurumlar tarafından tespit edilerek yapılan başvurular sonucunda ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oluyor. Kaymakamlık ve valilik tarafından yapılan yardımlar sayesinde açlık sınırının altında hayatlarını sürdürmeye çalışan vatandaşların bir nebze de olsa ferahlık yaşatmaya çalışılıyor.

Sürekli olarak gelen zamlar ve bununla birlikte hayatın pahalılaşması özellikle düşük gelirli olan vatandaşların temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanmalarına neden oluyor. Çalışamayan, düşük gelir sahibi olan vatandaşların yardım alarak giderlerini karşılayabilmeleri için devlet kurumları tarafından verilen diğer yardımlarda olduğu gibi bu kaymakamlık ve valilik yardımlarında da E-Devlet üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. Aynı zamanda kaymakamlıkların içerisinde bulunan ilgili kuruluştan da başvuru yapılabiliyorken eğer internet erişiminiz varsa E-Devlet üzerinden başvuru yapılması daha hızlı sonuç alınmasına da yardımcı oluyor.

Kaymakamlık Yardım Başvuru Formu

Valilik yardım başvurusu yapabilmek için ihtiyacınız olan şeyler internet ve E-Devlet şifresi. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT’ye bireysel başvuru yaparak şifrenizi alabiliyorsunuz. Bunun için yanınızda kimliğinizin aslının ve paranın olması yeterli olacaktır. Başvurunuzu yaptıktan sonra size PTT görevlisi tarafından sisteme giriş yapmanıza yarayacak şifre teslim edilecektir. Sadece yardım başvurusu için değil günümüzde birçok işlem için E-Devlet şifresine ihtiyacınız oluyor. Bu nedenle hala şifrenizi almadıysanız en kısa zamanda mutlaka almanız gerekecek.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu
Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Yardımlar

Kaymakamlık tarafından yapılan yardımlar nakdi olabildiği gibi ayni de yapılabiliyor. Para yardımlarının yanı sıra kışın yakacak yardımı, giyecek yardımı gibi ayni yardımların alınabilmesi için kurumdan başvuru yapabiliyorsunuz. Kaymakamlık tarafından yapılan yardımlara bakacak olursak:

 • Şartlara bağlı olarak verilen eğitim destek parası,
 • Nakdi para yardımı,
 • Dar gelirli olan vatandaşların kışı geçirebilmeleri için yakacak kömür yardımı,
 • Gelir seviyesi düşük, yoksul ailelere doğum yardım parası,
 • Askerlik görevini yerine getiren ihtiyaç sahiplerine yardım,
 • Gıda ya da erzak yardımı,
 • Eşi vefat etmiş olan dul kadınlara yapılan yardımlar,
 • Hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç olan vatandaşlar için evde bakım hizmeti yardımı,
 • Şartları sağlayan ihtiyaç sahipleri için kira yardımı,
 • Kronik hastalıkları ve yardıma muhtaç olanlar için sağlık malzemeleri ve sağlık yardımları,
 • Yaşadıkları evin tadilata ihtiyacı olan ancak maddi imkanları olmayanlar için onarım ve tadilat yardımları,
 • Engelli vatandaşların hem kendilerine hem de yakınlarına verilen engelli aylıkları.

Bu şekilde kaymakamlıklar tarafından verilen birçok yardıma ilinizde hizmet veren kaymakamlıklara başvuru yapabilirsiniz. Erzak yardım başvurusu ve diğer yardım başvuruları için öncelikle ihtiyaç sahibi olduğunuzu kanıtlayacak gelir testi yaptırmış olmanız gerekiyor. Hem sizin için hem de aynı evde yaşayan diğer aile bireyleri için yapılacak olan bu test sonucunda yardım şartlarında yer alan sınırların altında gelire sahipseniz yardım almanız için gerekli şartlardan en önemlisini yerine getirmiş olacaksınız demektir.

Genel olarak kaymakamlık başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi için istenilen bazı şartlar vardır. Bu şartların bazılarına bakacak olursak:

 • Aylık düzenli bir maaş ve diğer gelirlerinizin olmaması, varsa bile asgari ücretin üzerinde olmaması,
 • SGK ya da BAĞKUR emeklisi olmayıp emekli aylığının bağlanmamış olması,
 • Sosyal bir güvencenizin olmaması,
 • Yapılan kaymakamlık gelir testi sonucunun istenilen seviyelerin altında olması,
 • Başvurucunun ve aynı evde yaşadığı aile bireylerinin üzerlerine kayıtlı herhangi bir taşınmazın olmaması.

Bu şartların karşılanıyor olması genel olarak yapılacak başvuruların olumlu sonuçlanacağı anlamına gelecektir. Yıl içerisinde kaymakamlık ve valilik aracılığı ile oldukça fazla sayıda başvuru alınmaktadır. Gelen başvurular arasında kaynağın doğru kullanılabilmesi adına yetkililer tarafından ince elenip sık dokunmaktadır. Ne kadar çok ihtiyacınız varsa yardım alma ihtimaliniz de o kadar fazla olacaktır.

kaymakamlik bursu başvuru formu
kaymakamlik bursu başvuru formu

Kaymakamlık Başvuru Sonuçları

Yapılan başvuruların ardından yetkilendirilmiş çalışanlar tarafından başvurucunun maddi durumu dikkatlice incelenmektedir. Yapılan incelemeler sistemsel olmakla birlikte gerek görülmesi durumunda ev ziyareti yapılarak da inceleme genişletilebilir. Bununla birlikte başvurucunun bağlı bulunduğu muhtarlık aracılığı ile de inceleme yapılabilmektedir. Bunun için gerçekten ihtiyacın olunması durumu sonucun olumlu olması açısından belirleyici olacaktır. Yapılacak olan soruşturma süresi normal şartlar altında yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir. Bu süre sonunda olumlu ya da olumsuz dönüş başvurucuya yapılmaktadır. Başvuruda olduğu gibi E-Devlet üzerinden yaptığınız başvurunun sonucunu sorgulayabilirsiniz. Kaymakamlık eğitim desteği başvurusu ve diğer bütün başvurularınızı için E-Devlet üzerinden ya da bireysel olarak kaymakamlığa giderek yapabilirsiniz. Milli teknoloji bursu için bakınız.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın