İlk 100 Bursu

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üstün başarı göstermiş olan öğrencilere sağlanan İlk 100 Bursu KYK tarafından öğrencilere verilen burs ve kredi miktarının 3 katı olarak hesaplanmaktadır. Açılımı Kredi ve Yurtlar Kurumu olan KYK her sene ülkede bulunan tüm öğrencilerin başvuru yapabileceği bir burs başvurusu açmaktadır. Bu başvurular sonucunda öğrencilere burs veya öğrenim kredisi sağlayan kurum üstün başarı göstermiş öğrencilere özel olarak İlk 100 Bursu da sağlamaktadır. 2022 yılında burs veya öğrenim kredisi alan öğrenciler için belirlenmiş burs miktarı 850 lira iken ilk 100 bursundan faydalanan öğrencilere 2550 lira destek sağlanmaktadır.

ilk 100 bursu
ilk 100 bursu

İlk 100 Bursu Başvuru Şartları

KYK bursu ve Başbakanlık bursu çoğu zaman birbiri ile karıştırılarak farklı burslar olduğu düşünülse de aslında aynı burstur. KYK İlk 100 Bursu ile Başbakanlık İlk 100 Bursu da aynı burslardır. Öğrencilere iki farklı kurumdan iki farklı burs imkanı sağlanmamaktadır. İlk 100 bursundan faydalanmak isteyen öğrencilerin yerleştirme puanları değil ham puanları esas alınmaktadır. Ham puan sınavda cevaplanan soruların doğruluğu ile hesaplanırken yerleştirme puanı öğrencinin lise diploma notunun 0.6 ile çarpılarak ham puan üzerine eklenmiş halidir. Ham puana göre Türkiye sıralamasında ilk 100’e girmiş olan öğrenciler bu burstan faydalanma fırsatını yakalamaktadır.

Belirli bir puan türüne özel olarak sağlanmayan burs tüm puan türlerinden herhangi birinde ilk 100’e girebilmiş adaylara sağlanmaktadır. Herhangi bir puan türünde ham puan bazında ilk 100’e giren öğrenci tercih yaptığı puan türü fark etmeksizin bu burstan yararlanabilmektedir. Örneğin eşit ağırlık türünde ham puan olarak sırlamada ilk 100 içerisinde bulunan bir öğrenci sayısal bölümlerinden birini tercih ederek yerleşse bile bu burstan faydalanabilir.

>İlk 100 Bursuna Nasıl Başvurulur?

İlk 100 bursu başvurusu Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs başvuruları ile aynı zaman diliminde e-devlet üzerinden veya KYK’nın resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sırasında herhangi bir koşul aranmamak ile beraber sadece burs başvurusu sırasında başvuru seçenekleri arasından İlk 100 Bursu seçeceğinin işaretlenmesi gerekmektedir. Genellikle süreçlerin tamamlanması Aralık ayını bulduğundan KYK geriye dönük burs ödemesi de yapmaktadır.

Yorum yaparak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

KYK burs başvurusu makalemize ulaşmak için tıklayınız.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın