GSB Burs Başvurusu 2023

GSB burs başvurusu işlemlerinin süresi gelen son açıklamaya göre uzatıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burslar ve diğer programlara başvuru yaparak ihtiyaçlarınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz. Yeni üniversite kazanmış ve özellikle ikamet ettiği il dışında öğrenim görecek öğrenciler için KYK, oldukça aşina oldukları bir kurumdur. Bu kurum öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için birçok farklı proje yöneterek en düşük maliyetlerin oluşmasını sağlamaya çalışırlar. Bununla birlikte öğrencilere verilecek olan katkı kredisi, burs ve barınma desteği sayesinde öğrencilerin sorunsuz bir şekilde öğrencilik hayatlarını geçirmeleri sağlanmaya çalışılır.

Devlet üniversitelerinin öğrencilerinin barınmaları için özel ve devlet yurtları yer almaktadır. Özel yurtların çalışmaları ve öğrenci kabul etmeleri için belirli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretler genel olarak arz ve talebe göre oluşmaktadır. Ancak bu ücretler devlet yurtlarında yıllık oranda belirlenmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde verilen eğitim bursu ve kredilerinin yanı sıra devlet yurtları için de burs ve destek sağlanmaktadır.

KYK Burs Başvurusu

KYK burs başvurusu yaparak yıl boyunca her ay belirlenen miktarlarda burs alabilirsiniz. Yapılan başvurucunun ekonomik durumuna göre burs ya da kredi olarak kurumun yetkili birimlerince belirlenen kriterlerde ödemeler yapılabilmektedir. Bunun için her yıl Kredi Yurtlar Kurumunun resmi internet sitesi ve E-Devlet üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Burstan yararlanabilecek öğrencilerin kriterlerine bakacak olursak:

 • Ön lisans ve lisans öğrencileri,
 • 2 yıllık üniversite bitirdikten sonra ara geçiş sınavı ile 3.sınıftan devam edecek öğrenciler,
 • Master ve doktora yapan öğrenciler,
 • Ham puanlar dikkate alındığında ÖSYM sınav sonucunda ilk 100’e giren öğrenciler,
 • Amatör milli sporcu olan öğrenciler,
 • Burs almaya hak kazanan öğrenciler aynı zamanda kredi imkanından yararlanamazlar.
 • Kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi almış öğrencilerin almış oldukları burs ya da kredilerin herhangi bir nedenle iptal olması durumunda tekrar başvuru yapamazlar.
 • Yabancı uyruklu öğrenciler programa başvuru yapamazlar.
 • Polis akademisinde ve askeri okullarda öğrencilik yapanlar başvuru yapamazlar.
 • Öğrencisi oldukları okulun normal süresinin dışında burs ya da kredi verilmemektedir.
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim alan öğrenciler başvuru yapamazlar.
 • Herhangi bir yüksek lisans programında öğrenci olarak kabul edilenler hazırlık sınıfındayken başvuru yapamazlar.
GSB Burs Başvurusu
GSB Burs Başvurusu

Bu şartları sağlayan öğrenciler, maddi durumları da göz önüne alınarak yapılan inceleme sonucunda burs almaya hak kazanabilirler. Eğer kurum tarafından yapılan inceleme sonucu burs almaya hak kazanılmazsa öğrenim kredisi alma haklarını kullanabilirler. Açıklanacak olan GSB burs sonuçları listelerine göre yapılan bilgilendirmelerde burs alamayan öğrenciler için ilk seçim esnasında öğrenim kredisi isteyip istemediklerine göre de seçim yapabilmektedirler. Buna göre sonuçlar yine E-Devlet üzerinden yayınlanacaktır.

GSB Burs Sonuçları

Açıklanan sonuca göre burs alamayan ancak öğrenim kredisi alabilen öğrenciler için geri ödeme zorunluluğu olduğu için bir imza süreci başlayacaktır. Aynı şekilde burs almaya hak kazanan öğrenciler için de imza süreci olduğu gibi eğer bursları öğrencilik süreci içerisinde iptal olmazsa geri ödeme durumu olmayacaktır. Alınan öğrenim kredilerinin geri ödemeleri öğrencilik süresinin bitimini izleyen 2 yıl sonunda başlayacaktır. Belirlenen tutarlarda aylık taksitler şeklinde geri ödenecek olan kredilerin ödenmemesi durumunda yasal işlemler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından başlatılacaktır.

Yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencilerin akıllarındaki en önemli soru “GSB burs başvurusu ne zaman?” olacaktır. Bu süre 2023-2024 eğitim öğretim yılı için 10 Kasım 2021 tarihinde sona eriyor. Bu süreye kadar E-Devlet üzerinden gerekli başvuru sürecinin başlatılması gerekmektedir. Henüz 2022 yılı verilecek olan burs miktarları açıklanmamış olsa da bir önceki dönemde yaklaşık olarak 100 TL’lik zam yapıldığını hatırlatarak son verilere göre burs alınmasına hak kazanılması durumunda verilen burs tutarlarına bakacak olursak:

 • Önlisans ve lisans öğrencilerine aylık 650 TL,
 • Yüksek lisans öğrencilerine aylık 1.300 TL,
 • Doktora öğrencilerine ise aylık 1.950 TL ödeme yapılmaktadır.
gsb başvurucu sonuçları
gsb başvuru

Sonuç GSB gov tr

Burs alan öğrenciler belirlenen kriterlere uymazlarsa verilen burslar iptal edilerek öğrenim kredisine çevrilmektedir. Bu şekilde geçmiş dönemde yapılan burs ödemelerine ilişkin herhangi bir geri ödeme istenmiyor olsa da öğrenim kredisine dönmüş olan ödemeler için geri ödeme talep edilmektedir. Bu nedenle hakkedilmiş GSB burs ödemeleri iptal edilmemesi için alınan derslerin başarı ile verilmesi çok önemli olacaktır. Kyk başvuruları ne zaman?

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın