Erasmus

Bu yazımızda Erasmus programı Erasmus nedir?,erasmus şartları,erasmus ücretleri gibi  detaylı bilgiler vereceğiz.

Erasmus
Erasmus

Erasmus

Erasmus Programı

Erasmus Nedir ?

Erasmus Plus

Erasmus Ne Demek ?

Erasmus nedir? Bu program uluslararası öğrenci değişim programıdır. Bu program Avrupa Birliği tarafından denetlenmekte, yürütülmektedir.

İsmini Hollandalı hümanist ve klasik edebiyat araştırmacısı olan Desiderius Erasmus’dan almıştır. Erasmus programı aynı zamanda lisans öğrencilerine yurtdışında eğitim ve staj eğitimi sağlar. Dahası, master ve doktora imkanlarını da içerir. Programın uzunluğu değişmekte olup genelde 3-12 ay arası sürmektedir. 37 ülke bu programa dahildir. Aynı zamanda 4000’den fazla katılımcı öğrenci de mevcuttur.İspanya, Almanya ve Fransa bu program dahilinde en çok tercih edilen ülkelerden birisidir.

Erasmus’a Kimler Katılabilir?

Erasmus’a katılım birçok öğrenci tarafından fazlasıyla merak edilen bir konudur. Erasmus’a kimler katılabilir? Lisans ya da lisansüstü eğitiminin ilk bir yılını tamamlamış olan öğrenciler bu programa katılabilir. Ancak katılmak isteyen lisans öğrencilerinin not ortalaması 2 üstü olmalıdır. Lisansüstü öğrencileri için ise bu not ortalaması en az 2.5 olmalıdır. Ayrıca bu program öncesinde yapılan TOEFL ya da IELTS sınavlarından öğrencilerin en az 70 puan alması gerekmektedir. Son olarak da katılım sağlamak isteyen öğrenciler, programa dahil olan bir bölüme başvurmalıdır. Her öğrenci öğretim hayatı boyunca sadece bir kez bu programdan faydalanabilmektedir.

Erasmus’un Avantajları Nedir?

Erasmus’a gitmeyi düşleyen öğrencilerin merak ettiği birçok konu mevcuttur. Bunlardan birisi de avantajlarıdır. Peki, Erasmus’un avantajları nedir? Eğitim dönemi içerisinde ve eğitim odaklı bir program olan Erasmus öğrencilere akademik saygınlık kazandırır. Avrupa’nın kendi içinde olan ulaşım olanaklarından dolayı Work and Travel programına oranla öğrenciler daha fazla ülke gezebilmektedirler. Öğrenciler 15-20 dolar arası makul bir fiyatla dönem ortasında ülke değişikliği yapabilmektedirler. Öğrencilere hibe sağlayan program, öğrencileri ekonomik açıdan da destekler. Erasmus öğrencileri yurtdışına çıkmış oldukları için değişik bakış açıları kazanarak olaylara daha objektif yaklaşırlar. En önemlisi Erasmus dil geliştirme açısından çok önemli bir programdır.

Erasmus Plus
Erasmus Plus

Erasmus Şartları

Tam zamanlı ve örgün eğitim modelinde üniversite öğrencisi olmak.

Derslerde başarılı olmak.

Yeterli seviyede ingilizce dil bilgisine sahip olup üniversite tarafından yapılan erasmus sınavında başarılı olmak.

 

Erasmus Başvuruları

Erasmus Başvuruları Ne Zaman ?

Eğitim gördüğünüz üniversitenin akademik takvimine göre genellikle ocak ayı gibi başlayan erasmus başvurularını üniversitenizin resmi web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.Ayrıca bu konuyla ilgili sormak istediklerinizi danışman hocanıza veya öğrenci işlerine sorabilirsiniz.

erasmus sartlari
erasmus sartlari

Erasmus ile ilgili dha detaylı bilgiler için Eramus Wikipedia  sayfasınada göz atabilirsiniz.

Erasmus Bursları

Ek olarak erasmus bursları, erasmus burs ile ilgili detaylara sitemizde yer alan Üniversite Bursları  kategorisinden ulaşabilirsiniz.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın