Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Doğalgaz yardımı başvurusu yapmak, 2022 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla devlet tarafından yapılan sosyal yardımlardan biridir. Doğalgaz yardımı, başvuru yapanlar arasından maddi durumunun gerekliliğine göre başvuru sahibine ödenmektedir. Doğalgaz yardımı için belirli bir ödeme miktar aralığı belirlenmiş olup ülkemizin coğrafyasına göre yani ısıl haritada başvuru sahibinin bulunduğu ile göre ödemenin miktarı değişiklik gösterecektir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğalgaz yardımına başvuru yapmanın koşulları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından herhangi bir açıklama ile net olarak belirtilmemiştir. Doğalgaz yardımı almak isteyenler için başvuru ekranı bütün vatandaşlara açılmıştır. Başvurusu sırasında vatandaşlardan ekonomik durumlarının tespit edilmesini sağlayacak bazı bilgiler ve belgeler istenmektedir. Söz konusu bilgi ve belgeler, başvuru yapan kişinin gelir durumunu, evin kira olup olmadığını, evde kaç kişinin yaşadığını gösterecektir. Vatandaşın vermiş olduğu bilgilere göre kişinin maddi ihtiyacının olup olmadığı belirlenecek ve doğalgaz yardımı yapılacak olan kişiler ortaya çıkacaktır. Doğalgaz Yardımı Başvuru 2022

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Nereye Başvurulur?

Doğalgaz yardım başvurusu yapmak, online bir işlem olduğu için oldukça basittir. Doğalgaz yardımına başvuracak olan kişiden başvuru sırasında maddi durumu hakkında fikir verecek bilgiler isteneceğinden gerçekten ihtiyacı olan kişilerin başvuru yapmasından fayda vardır. Doğalgaz yardımı başvurusu için herhangi bir devlet dairesine gitmenize gerek yoktur, başvurular e-devlet üzerinden online olarak alınmaktadır. Doğalgaz yardımı başvuru yapmak isteyen kişiler şu adımları takip etmelidir:

 • E-devlet hesabınıza TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız.
 • E-devlet ana sayfasında bulunan arama motoruna “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazıp aratmalısınız.
 • Karşınıza çıkan sonuçlardan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde oluşturulmuş olan “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” başlıklı sonuca tıklamalısınız.
 • Açılan sayfanın sağ üst tarafında “Yeni Başvuru” yazan butona tıklamalısınız.
 • Açılan sayfada karşısınız kişisel verilerin korunması ile ilgili bilgilerin gösterildiği aydınlatma metni çıkacak, devam etmek için bu metinde sunulan şartları kabul etmelisiniz bu nedenle onay butonuna basmalısınız.
 • Aydınlatma metnine onay verdikten sonra karşınıza size ait bazı bilgiler çıkacak ve bu bilgilerin doğru olup olmadığının beyan edilmesi istenecektir. Eğer açılan sayfada gördüğünüz bilgiler size aitse ve doğruysa “evet” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Açılan sayfada doğalgaz yardım başvurusu için sizden talep edilen ve maddi durumunuzu anlatan bilgilerin talep edildiği bölümler çıkmaktadır. Herhangi bir geliriniz olup olmadığı, evinizin kira olup olmadığı, evde sizin dışınızda kimlerin yaşadığı, okula giden çocuğunuzun veya bebeğinizin olup olmadığı, hasta aile bireyinin olup olmadığı gibi bilgileri vermeniz istenecektir. Son olarak da ihtiyaç ve taleplerinizin neler olduğuna dair bir bölümü doldurmanız istenecektir.
 • Sizden istenen bilgileri doğru biçimde doldurduktan sonra başvurunuzu onayladığınızda başvuru tamamlanmış olacaktır.

Doğalgaz Yardımı Ödemesi Ne Zaman? 2022

Doğalgaz yardımı parasının ne zaman vatandaşlara ödeneceği konusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen herhangi net bir tarih bulunmamaktadır. 2022 yılında 18 Şubat tarihi itibariyle alınmaya başlayan doğalgaz yardımı başvurularının sonuçlarına göre doğalgaz yardımı yapılmasına karar verilen kişilere yardımın ödeneceği Aile ve Sosyal Hizmetler bakanı tarafından açıklamıştır. Yapılan açıklamadan başvuruların yıl içerisinde alınmaya devam edeceği ve değerlendirmesi olumlu olan başvuruların zamanı gelince parasının yatırılacağı anlaşılmaktadır. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre başvuru yapan kişinin bulunduğu ilin ısıl haritadaki yerine göre 2022 yılı için 450 TL – 1.150 TL arasında bir yardım yapılacaktır. Isıl haritadaki konumu daha soğuk bölgede bulunan böylelikle doğalgaz kullanımı yüksek olan bir ilde yaşayan başvuru sahibi üst sınıra yakın miktarda yardım alacaktır. Doğalgaz Yardımı Başvuru

Doğalgaz Yardımı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardımı ödemelerinin nasıl verileceği, Aile ve Sosyal Hizmetler bakanı tarafından yapılan açıklama sonucunda belirlenmiştir. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre e-devlet üzerinden başvuruda bulunan kişinin başvurusu onaylandıktan sonra, istediği PTT şubesine gidip doğalgaz faturasını ibraz ederek kendi adına belirlenen yardım miktarını alabilecektir. Doğalgaz yardım parasından hem ön ödemeli sayacı kullanan hem de faturalı doğalgaz kullanan kişiler yararlanabilecektir ancak ön ödemeli sayaç kullanan kişiler için belirlenen doğalgaz yardım miktarı kişinin kartına yatırılacaktır. Ayrıca doğalgaz yardım başvurusu kabul edilen kişilerinin yardımlarının iki eşit taksitte yatırılacağı duyurulmuştur. Isıl harita baz alınarak belirlenen doğalgaz yardım miktarı 450 – 1.150 TL arasında değişeceği için yatırılacak olan taksitler de 225 – 575 TL arasında değişecektir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Doğalgaz yardımı başvurusunun nasıl sonuçlandığını öğrenmek isteyen kişiler, yaptıkları başvuruda olduğu gibi e-devlet üzerinden online olarak işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Başvuran kişinin maddi durumuna göre doğalgaz yardımı alıp alınmayacağına karar verildiğinden başvuru yapan kişilerin yardım çıkıp çıkmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Doğalgaz yardımı başvuru sonucunu sorgulamak isteyen kişiler şu adımları takip etmelidir:

 • E-devlet resmi sitesine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanarak giriş yapmalısınız.
 • Ardından site içerisindeki arama motoruna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazıp aratmalısınız.
 • Karşınıza çıkan sonuçlar arasından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bünyesinde olan başvuru sonucunu seçmeli ve sayfanın sizi yönlendirdiği biçimde adımları takip ederek sonucunuzu öğrenmelisiniz. Bu sayfa sayesinde sizin başvurunuz için yapılacak yardımın ne kadar olduğunu da öğrenebilirsiniz.
İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın