Bursluluk Sınavı Başvurusu 2023-2024

Bursluluk Sınavı Başvurusu 2023

Bursluluk Sınavı Başvurusu 2022-2023 Türkiye’deki birçok öğrencinin eğitim ve öğretim hayatına katkı sağlamak için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenmeye devam ediyor. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı, 2022 yılında da birçok öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. Öte yandan Türkiye genelinde özel kurumlar, şirketler, STK ve vakıflar tarafından da çeşitli bursluluk sınavları düzenlenmeye devam ediyor. 2023 yılı için bursluluk sınavına katılmak isteyen öğrencilerin ilgili tarihlerde sınav başvurularını gerçekleştirmeleri gerekecektir.

Eski adıyla Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı, 2022 yılında da İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) olarak düzenlenmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, yüksek not alan öğrenciler için devlet tarafından, devlet yurtlarına yerleştirilen öğrenciler, aynı zamanda burs desteğinden de yararlanabilmektedir. Bursluluk sınavı 2022 yılında da düzenlenerek özellikle ihtiyaç sahibi, dar gelirli ailelerin çocuklarının devlet yardımı ile eğitim ve öğretim hayatlarına devam etmeleri sağlanmaktadır.

Bursluluk Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursluluk sınavı MEB tarafından düzenlenmeye her yıl devam ediyor. 2022 yılında da gerçekleştirilen sınavlar ile ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretim hayatına devam eden öğrenciler için, öğrenimleri boyunca burs verilemeye devam ediyor. Öğrencilerin bu haktan yararlanmak ve burs almak için sınav başvurularını yapmaları gerekmektedir.

MEB bursluluk sınavı başvurusu yapmak isteyenlerin şu adımları takip etmeleri mümkündür:

  • Başvuru tarihleri içinde ‘’meb.gov’’ veya ‘’e-okul.meb.gov’’ internet sayfalarına giriş yapılır.
  • Bursluluk sınavı şartlarını taşıyan öğrenciler, ilgili okul müdürlüklerine başvurularını yapabilirler.
  • Elektronik ortamdan alınan öğrenci bilgileri, velisi tarafın dan kontrol edilerek olası eksiklikler veya yanlışların giderilmesi gerekir.
  • Sınav başvurusu okul müdürlüğü tarafından elektronik ortam üzerinden yapılmalıdır.

Öğrencilerin bursluluk sınavına katılım sağlayarak MEB bursundan öğrenimleri boyunca yararlanması için ilgili şartları taşımları gerekecektir. Söz konusu şartları taşımayan öğrencilerin başvuru işlemlerini tamamlamaları mümkün değildir. bursluluk sınavı başvurusu

Bursluluk Sınavı 2022 Başvuru Şartları Neler?

Bursluluk sınavı başvuru şartları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan ilgili kılavuz kapsamında belirlenmiştir. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Başvuru ve Uygulamam Kılavuzu 2022’ye göre, öğrencilerde aranacak başlıca başvuru şartları arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

  • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Mevzuatta yer alan kabul ve kayıt şartlarının sağlanması,
  • Ortaokullar, imam hatip ve özel eğitim ortaokullarının 5 – 6 – 7 ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumları 9 – 10 – 11 ve 12’inci sınıflarında öğrenci olmak,
  • Sınavın yapılacağı yıl için okul değiştirme yaptırımı veya cezası almamış olmak,
  • Aile gelir durumunun güncel kılavuzda yer alan oranda olması vb.

Kılavuzda yer alan söz konusu genel şartlara ek olarak, kanunlarla özel hak tanınan öğrenciler ile maddi imkanlardan yoksun olma durumuna dair diğer tüm detaylarda başvurular sırasında dikkate alınmaktadır.

2022 Bursluluk Sınavı Nasıl Olacak?

Bursluluk sınavı bilgilendirme kılavuzunda yer alan detaylara göre, başvuru sayısına bağlı olarak gerekli görülen sınav merkezlerinde sınavlar gerçekleştirilmektedir. İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında eğitim alan öğrenciler için her sınıf için farklı konu dağılımları ve dersler ile sorular yöneltilmektedir. Bursluluk sınavı 2022 başvuru işlemleri için öğrencilerin ilgili şartları taşımaları halinde, yapılacak sınav başvurusunun hemen akabinde belirlenecek sınav merkezlerinde sınava katılmaları mümkündür.

2022 Bursluluk Sınavı Bursu Ne Kadar?

İOKBS burs miktarı 2022 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık iki katına kadar artırılarak 663.87 TL olarak belirlendi. Ülke geneli ekonomik şartlar dikkate alınarak, güncel asgari ücret, enflasyon ve diğer unsurlar da söz konusu ücretlerin belirlenmesinde etkili oluyor. Türkiye gelinde 2023 yılında da İOKBS burs ücretlerinin artırılması beklenmektedir. bursluluk sınavı başvurusu 2022

Bursluluk Sınavı Bursu Ne Zaman Yatıyor?

Bursluluk sınavı burs ücreti her ay düzenli olarak ilgili eğitim ve öğretim yılı için öğrencilerin hesaplarına yatırılmaya devam ediyor. Öğrenciler için her ayın 22’si ile 25’i arasında ödemeler PTT aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Önceki sistemde ise öğrenciler için yatırılan söz konusu paraların Vakıfbank aracılığı ile alınması sağlanıyordu.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin PTT’ye giderek kimlik ibrazında bulunarak söz konusu burs ücretlerini almaları mümkündür. 2022 yılında belirlenen miktara göre güncel olarak yatırılan burs ücretlerinden öğrencilerin yararlanması sağlanmaktadır.

2022 Bursluluk Sınavı Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

2022 bursluluk sınavı başvuru tarihi 21 Nisan – 13 Mayıs 2022 olarak belirlenmiştir. 2022 yılı için tamamlanan bursluluk sınavı başvurularının ardından kazanan öğrencilerin hesaplarına, belirlenen miktarda burslar yatırılmaya başladı. 2023 yılı için yapılacak bursluluk sınavına ilişkin başvuru tarihleri ve diğer detaylar ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanacak başvuru kılavuzunda belirlenecek.

Bursluluk sınavı 2022 başvuru işlemlerini tamamlayan öğrenciler ise 4 Eylül 2022 tarihinde ilgili sınav merkezinde saat 10.00’da düzenlenecek sınav sonrasında, 23 Eylül 2022’de sınav sonuçlarının açıklanması ile burs imkanından yararlanabilecek. Sınav giriş yeri ise sınav tarihinden en az 7 gün önce ilgili internet sitesinden ilan edilecektir.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın