Bursluluk Parası Ne Kadar 2022

Bursluluk Parası Ne Kadar 2022 yılının en çok merak edilen sorularının arasında yer almaktadır. MEB İOKBS olarak bilinen Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı olarak geçen sınav sonuçlarına göre Milli Eğitim Bakanlığı ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilere burs sağlamaktadır. Bursluluk Parası Ne Kadar 2022 hakkında bir çok soru bulunsa da yeni öğrenim dönemi için henüz bir açıklama yapılmamış olmakla beraber bir önceki sene 457 lira olarak verilen bursun 2022 senesi içerisinde 600 lira olması beklenmektedir.

bursluluk parasi ne kadar 2022
bursluluk parasi ne kadar 2022

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl 5. Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8. Sınıf, 9. Sınıf, 10. Sınıf, 11. Sınıf ve hazırlık sınıflarına verilmektedir. Burs verilecek öğrencilere MEB İOKBS sınavları sonuçlarına göre karar verilirken öğrencilerin maddi durumları da göz önünde bulundurulmaktadır.

Bursluluk Parasına Nasıl Başvurulur?

Bursluluk parasına nasıl başvurulur? Sınav başvuruları için Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesi üzerinden veya e-devlet üzerinden ayrı bir başvuru açılmayacaktır ve uygun şartları sağlayan öğrencilerin velileri öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının okul müdürlüğüne giderek sınav başvurularını yapabilmektedir. Bunun yanında öğrencilerin velilerinin EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösterir Beyanname’sini ve diğer ekleri okul müdürlüklerine teslim etmesi gerekmektedir. Gerekli eklerin teslim edilmesinin ardından okul müdürlükleri sınav başvuru süreçlerinin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Bursluluk Parası Başvuru Tarihleri

Bursluluk parası başvuru tarihleri; MEB İOKBS sınavları 4 Eylül 2022 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilecektir. Öğrencilerin sınav giriş belgeleri sınav tarihinden en az 7 gün önce www.meb.gov.tr adresinden ulaşılabilir olacaktır. Sınava girecek öğrencilerin internet sitesi üzerinden sınav giriş belgelerini çıkartarak sınav girişinde T.C kimlik kartları ile beraber yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

4 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan MEB İOKBS sonuçlarının sınavdan yaklaşık 2 hafta sonra 23 Eylül 2022 tarihinde açıklanması beklenmektedir. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından her ayın 25’inde öğrencilerin hesaplarına burs ödemeleri yapılmaktadır. İlk defa burs alacak öğrenciler için Ekim ayı ödemeleri biraz daha geç yatırılabilmektedir.

Daha fazla bilgi almak için yorum yapabilirsiniz. En kısa zamanda yorumunuza cevap verilecektir.

Bursluluk sınav başvurusu formuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın