Burs Başvurusu 2021

Burs Başvurusu Ülkemizde yüksek öğretim görmek isteyen öğrencilerin, okullara ödemesi gereken harç ve kitap ücretleriyle beraber masrafları bir hayli yüksek olabilmekte, özellikle farklı bir şehirde okuyacak öğrencilerin kalacak yer ve ek masraflarını karşılamak için Burs Başvurusu yapmaktan başka çareleri olmamaktadır. Burs Başvurusu Verilen burslar özellikle bulundukları şehirlerde üniversite olmayan, ailesinin geliri yüksek olmayan öğrencilerin öğretim hayatlarına devam edebilmeleri ve potansiyellerini gösterebilmeleri çok önemlidir. Ülkemizde her yıl birçok üniversite öğrencisi maddi sebeplerden dolayı okumayı bırakmak zorunda kalıyor ve bu durum yalnızca öğrencilerin ve ailelerinin geleceklerini değil, ülkeyi ve diğer üniversite öğrencisi adaylarını da olumsuz olarak etkilemektedir.

burs basvurusu
burs basvurusu

Ülkemizde resmi ve özel birçok kurum üniversite öğrencilerine farklı miktar ve şartlarda burslar sağlamakta, bu sayede öğrencilerin üniversite hayatları boyunca derslerine daha iyi konsantre olmaları amaçlanmaktadır. Burs Başvurusu yapılmak istenen kurumların kendilerine göre şartları olmakta ve bu şartları karşılayamayan adaylara burs sağlamamaktadırlar.

Bu yazımızda sizlere ülkemizde üniversite öğrencilerine burs sağlayan resmî kurumlar ile bu kurumlara burs başvurusu yapılması konularında bilgiler vereceğiz.

Bu bursların bir kısmı geri ödemeli verilirken, bir kısmı ödemesiz olarak verilmektedir. Geri ödemeli verilen burslara “kredi” ismi verilirken, bazen kullanımda burs ve kredi karışmakta, bu da mağduriyetlere yol açabilmektedir. Bundan dolayı bursa başvurulurken bu detaya dikkat edilmesinde büyük fayda vardır.

Ülkemizde burs sadece eğitim hayatının sürdürülmesi değil, eğitim hayatının daha kaliteli ve verimli geçirilmesi için de önemlidir. Üniversite yaşamı insanın hayatının kalanını belirleyen en önemli dönemlerden biri olduğundan dolayı, bu dönemde sadece okul veya staj ve iş ortamlarında doğru kişilerle tanışmak kadar, sosyal hayatta aktif ve kendini sürekli geliştirebilen biri haline gelmekte büyük fayda vardır. Kredi Yurtlar Kurumu bursu öğrencilerin okul tarafından düzenlenen çeşitli organizasyon ve gezilere katılmalarına olanak sağlarken aynı zamanda kendilerini geliştirebilecekleri dil ve çeşitli sanatsal, teknik yeteneklerle ilgili kurslara da katılabilmelerine imkân sağlamaktadır.

Ayrıca, burslar özellikle ailelerinden uzakta okuyan ve sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin yaşayabileceği sağlık sorunlarının tedavilerinde de büyük yardım sağlamaktadır. Bunun dışında burslara başvuran öğrenciler buradan aldıkları para ile yurt veya ev kiralarını, yol, kitap, kıyafet ve yemek masraflarını da karşılamaktadırlar. Bundan dolayı Kredi Yurtlar Kurumu bursları öğrenciler ve aileler için büyük önem taşımaktadır.

KYK Burs Başvurusu 2021

KYK burs başvurusu, yükseköğretim kurumlarında okumaya hak kazananın birçok öğrencinin ilk yaptığı başvurulardan biridir. KYK yani Kredi Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak yükseköğrenim öğrencilerine kalacak yer ve maddi destek sağlamak amacıyla hizmet veren bir kurumdur ve verdiği burslar geri ödemesiz, yurtları da çok uygun ücretlere sahip olsa da ücretlidir.

KYK Burs Basvurusu
KYK Burs Basvurusu

Geçmişte birçok evrakla devlet kurumlarında sıra beklenerek gerçekleştirilen burs başvuruları günümüzde oldukça kolaylaştırılmıştır. Günümüzde Kredi Yurtlar Kurumuna burs için yapılan başvurular için tek ihtiyaç duyulan şey, zaten üniversite sınavına da katılmanız için gereken e-devlet şifresidir. KYK burs başvurusu işlemleri başvuru tarihleri arasında e-devlet platformu üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru tarihleri sosyal medya ile yazılı ve görüntülü basın yayın organlarının yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi Yurtlar Kurumunun internet sitelerinde yayınlandığı gibi, bazı yüksek öğretim kurumları kendi sitelerinde de öğrencilerini bilgilendirmektedir. Başvuru sonuçları da yine e-devlet üzerinden açıklanmaktadır.

 • %40 ve üzerinde bedensel engeli olduğunu sağlık kurulu raporu ile ispat edebilen öğrenciler,
 • Ortaöğretim eğitimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayan öğrenciler,
 • Ortaöğretim eğitimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında yatılı olarak tamamlayan öğrenciler,
 • Ebeveynlerinin ikisini de kaybetmiş olan öğrenciler,
 • Şehit ve gazilerin çocukları ile şehit kişi bekar ise kardeşi, gazi kişi bekar ise kendileri,
 • Kredi Yurtlar Kurumunun kuruluş kanununda belirtilen özelliklere göre, yönetim kurulu tarafından onaylanan amatör milli sporculara Kredi Yurtlar Kurumu burslarında öncelik tanınmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu burs ödemeleri, öğrencilerin T.C. Kimlik numaralarının son rakamına göre, sırayla yapılmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumuna burs için başvuran öğrenciler diğer kurumlara da burs için başvurabilmektedir. Ancak, öğrenciler aynı anda birden fazla resmi kurumdan burs alamazlar. Burslara başvuran adayların bunu dikkate alarak hareket etmelerinde fayda vardır web sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

Üniversite Bursları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

VGM Burs Başvurusu 2021

Vakıflar Genel Müdürlüğünün kısaltması olan VGM burs başvurusu işlemlerini kendi internet sitesi üzerinden gerçekleştirmektedir. Burs miktarları KYK kadar yüksek olmayan VGM bursuna, hali hazırda KYK’dan burs alanlar başvurabiliyor olsa da iki kurumdan aynı anda burs almak yasal olarak mümkün değildir. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bir kurum olan Vakıflar Genel Müdürlüğünün verdiği burslar geri ödemesiz olduğundan dolayı birçok öğrenci VGM burs başvurusu için yayınlanacak duyuruları yakından takip etmektedir.

VGM Burs Basvurusu
VGM Burs Basvurusu

Burslarla ilgili duyurular Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarının internet sitelerinde yayınlanmakta, yazılı ve basılı medyaya ile sosyale medyada da yer almaktadır. Geçmiş dönemde “Başbakanlık Bursu” olarak bilinen bursunun ismi günümüzde Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu olarak değiştirilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu, öğrenci o yıl belirtilen başarı derecesini tutturduğu sürece işlemeye devam eder, her sene tekrar başvurulmasına gerek yoktur.

Vakıf Bursları sayfamıza ayrıca bakabilirsiniz.

Başvuru aşamalarını detaylı bir biçimde anlatan bir kılavuz PDF formatında başvuru döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğünün sitesinde yayınlanmaktadır.

Bünyesinde Vakıflar Bankası gibi birçok kurumu barındıran Vakıflar Genel Müdürlüğü, sadece ülkemizde faaliyet gösteren vakıfların denetlenmesinden değil, aynı zamanda sahip olduğu çeşitli kaynakların en iyi biçimde değerlendirilerek ihtiyaç sahiplerine gerekli yardımların ulaşmasını sağlamakla yükümlüdür.

Sadece ortaöğretim ve yüksek öğretim öğrencilerine burs veren kurum, KYK gibi yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere de burs sağlamamaktadır. Aşağıdaki listede yer alan grup ve gruplara girenler Vakıflar Genel Müdürlüğü burslarından yararlanamazlar.

 • Askeri okullarda (tüm branşlarda) okuyanlar,
 • Polis akademilerinde okuyanlar,
 • Resmi olarak yarı veya tam zamanlı çalışan veya gayri resmi biçimde çalıştığı tespit edilen, asgari ücretin üzerinde gelir elde edenler, ettiği tespit edilenler,
 • Okulun YÖK tarafından belirlenen bitirilme süresini aşan (okulu uzatan) öğrenciler,
 • Hali hazırda muhtaç aylığı alan öğrenciler ile farklı kurumlardan burs alan öğrenciler,
 • Aynı anda yükseköğretim kurumlarında eğitimlerine devam eden kardeşlerden ikisi birden
 • Yönetmelikte belirtilen en düşük not ortalamasını, yani 4’lü sistemde 2.0’ı, tutturamayan ve sınıf tekrarı yapmak zorunda kalan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan faydalanamaz.

İki kardeşten biri ortaöğretimde biri yükseköğretimde eğitim hayatına devam ediyorsa, iki öğrencide Vakıflar Genel Kurumu burslarından faydalanabilirler. 2 yıllık bölümlerde okurken Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu almaya hak kazanan öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 4 yıllık bölümde eğitim hayatına devam ederse, bursu kesintiye uğramadan devam eder.

Başarısızlık sebebiyle burslarını kaybeden öğrencilere tekrar burs bağlanmamaktadır. Herhangi bir suça karışan ve cezası tecil etmeyen, 6 ay ve bundan fazla hapis, ağır hapis cezası kesinleşen ve herhangi bir sebeple okudukları okuldan en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası alan öğrencileri bursları kesilmektedir. Sebebi ne olursa olsun okul kaydını donduran ve burs hakkından feragat eden öğrenciler tekrar bu bursa başvuramazlar.

Bunun yanında Türkiye’deki eğitim kurumlarında eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü bursuna başvuruda bulunabilirler. Burs ödemeleri, başvuru sırasında belirtilen banka hesaplarına yatırılır. Burs alan öğrencilerden EFT veya başka bir masraf kesilmez.

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunun miktarının artmasını sağlayabilecek, öğrencileri teşvik etmek amacıyla eklenen bazı kıstaslar vardır. Bunları başaran öğrencilerin bursları, her yıl değişen oranlarda artmaktadır. Bu kıstaslar;

 • Yıllık not ortalamasının 4’lük sistem üzerinden 3.5 ve üzerinde olması,
 • Sınıfında sorumlu olduğu derslerin tamamından bütünlemeye kalmadan başarılı olmuş olması,
 • Sınıfında not bazında en başarılı üç öğrenci arasında olmak.

Bu şartları sağlayan başarılı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan faydalanan öğrenciler, öğrenci işlerinden bu durumlarını belgeleyen resmî belgeleri Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bölge müdürlüğüne ibraz etmeleri takdirde “Akademik Başarı Bursundan” faydalanabilirler. Bu bursun miktarı genel bütçe imkanları dahilinde belirlenip, bir yılda verilen toplam burs tutarının iki katını geçememektedir.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman?

KYK burs başvurusu ne zaman sorusu özellikle maddi gücü sınırlı olan öğrencilerin ders kayıt dönemleri yaklaştıkça daha fazla merak ettiği bir konudur. KYK tarafından yurt başvurularının değerlendirilmesinden sonra alınmaya ve değerlendirilmeye başlanan KYK burs başvurusu ne zaman olacağı ile ilgili bir yasal zorunluluk yoktur. Ancak geçmiş yıllarda açıklanan tarihlere bakıldığı zaman Eylül ve Ekim aylarında başvuruların alınmaya başlandığı görülmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu başvuru tarihleri ve burs miktarları ile ilgili bilgileri kendi internet sitesinden ilan eder. Bu bilgiler aynı zamanda kurumların sosyal medya hesapları ile yazılı ve görsel medya organlarında da açıklanmaktadır.

Ekstra olarak Kurum Bursları konumuza bakmayı unutmayın

Ortaöğretim kurumlarının yükseköğretim kurumlarından daha önce eğitime başlaması sebebiyle Kredi Yurtlar Kurumu önce bu seviyedeki burs başvurularını değerlendirip neticelendirdiğinden dolayı yükseköğretim başvuruları daha geç değerlendirilmekte ve ilan edilmektedir.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK burs başvurusu nasıl yapılır sorusu neredeyse başvurunun ne zaman yapılacağı kadar sık sorulmaktadır. Başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken bir nokta, açık öğretim fakültelerinde eğitim gören öğrenciler KYK bursu için başvuruda bulunamazlar. İkinci eğitimde okuyanların bursa başvuru hakları bulunmaktadır. KYK bursuna başvurmanız için mutlaka örgün eğitimde eğitim hayatınıza devam ediyor olmanız gerekmektedir. KYK burs başvurusu nasıl yapılır konusuna girmeden önce, mutlaka YÖKSİS sistemine girip eğitim ve kişisel bilgilerini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. –

YÖKSİS sisteminde hatalı veya eksik bir bilgi varsa, bursa başvururken buradaki bilgileriniz üzerinden değerlendirme yapılacağı için çeşitli sıkıntılar ortaya çıkma ihtimali vardır. Buradaki bilgileri kontrol edip, hatalı olanları düzeltmezseniz, bursun çıkma ihtimali düşeceği gibi, burs çıksa bile yalan beyanda bulunarak burs aldığınız iddia edilerek Kredi Yurtlar Kurumunun o ana kadar almış olduğunuz burs miktarını sizden yasal faiziyle birlikte geri isteyebileceğini unutmayın. Bu duruma düşmemek için girmiş olduğunuz bilgileri ve sistemdeki bilgileri sık sık kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir.

Bütün bilgilerinizi kontrol edip, doğruluklarından emin olduktan sonra, turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet sistemine giriş yapın.

 • Gençlik ve Spor Bakanlığı içerikleri içinde yer alan “Burs/ Öğrenim Kredisi Başvurusu” seçeneğine tıklayın.
 • Ekrana gelecek olan bilgilerin size ait ve doğru olup olmadıklarını kontrol edin. Eğer eksik veya hatalı bilgiler varsa, bunların düzeltmelerini yapın.
 • Ailenizin ekonomik durumu, evde çalışan ve okuyanlar ile aylık gelirlerini girin.
 • Bursunuzun onaylanması halinde yatırılacağı, Ziraat Bankasına ait olacak olan hesap bilgilerini görüntüleyin ve onaylayın. Daha sonra bu hesap bilgilerine tekrar erişebilecek olsanız da bu aşamada bu bilgileri kaydetmenizi tavsiye ederiz.
 • Son aşamada ise sistemdeki bilgilerin doğru olduğunu onaylayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yurtiçinde veya yurtdışında eğitim hayatlarına devam edecek öğrencilerin başvuruları aynı şekillerde yapılmaktadır.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın