Başbakanlık VGM Ne Kadar 2021

Başbakanlık VGM Ne Kadar Özellikle maddi durumu yerinde olmayan öğrencilerin en fazla rağbet ettikleri burslardan biri olan VGM, yani Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu, birçok karmaşayı da beraberinde getirmektedir. Bunun en önemli sebebi günümüzde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bursun daha önce devletin başka kurumları tarafından verilen burs olması ve zaman içerisinde oluşan ağız alışkanlığıdır. Ayrıca, farklı kurumların verdiği burslar ve krediler de zaman zaman karıştırılmaktadır.

Başbakanlık VGM Ne Kadar, Cumhurbaşkanlığı Bursu Nedir?

2 Temmuz 2018 tarihinde 703 sayılı kanun hükmünde kararname ile kaldırılan Başbakanlık ile başbakanlık bursu da resmi olarak kaldırılmıştır. Cumhurbaşkanlığı bursu da resmi olarak mevcut değildir. Başbakanlık bursu gibi Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu ile karıştırılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı sitesinde de Cumhurbaşkanlığı bursu ile ilgili herhangi bir bilgi yoktur. Yine de internette “Cumhurbaşkanlığı bursu ne kadar?“, “Cumhurbaşkanlığı bursu ne zaman yatar”, “Başbakanlık bursu ne kadar?” gibi içerikler bulunmaktadır. Okuyucularımıza bu konuda gördükleri içeriklere rağbet etmemelerini tavsiye ediyoruz.

Basbakanlik VGM Ne Kadar
Basbakanlik VGM Ne Kadar

Başbakanlık VGM Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs miktarı her yıl yeniden belirlenmektedir. Kurum her yıl eğitim öğretim yılı başlamadan önce konuyla ilgili basını bilgilendirir ve aynı açıklamayı internet sitesinde de yayınlar. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursa hak kazananlara yıl içerisinde 8 ay boyunca ödeme yapar. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu miktarı ise 2021 yılı için aylık 300tl olarak belirlenmiştir.

Vakıfbank üzerinden yatırılan VGM burs miktarı geri ödemesizdir. Öğrencilerden herhangi bir EFT, havale vb. gibi kesinti yapılmaz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursunun Genel Şartları

Günümüzde Vakıflar Genel Müdürlüğü bu bursu vermektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursuna Milli Eğitim Bakanlığına bağlı lise, ön lisans ve lisans öğrencileri başvurabilmektedir. Aşağıdaki kriterlere uyanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursuna başvuruda bulunamaz veya burs başvuruları kabul edilmez;

 • Diğer resmî kurumlardan burs alan öğrenciler,
 • Bursları bir kez iptal edilmiş öğrenciler,
 • Özel okullarda okuyan veya öğrenimine açık lise ve Açık öğretim üzerinden lisans ve ön lisanslarına devam edenler,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğünden hali hazırda burs alan ve aynı seviyede eğitim gören kardeşi olanlar,
 • Yüksek lisans ve doktora yapanlar,
 • Askeri ve polis okullarında eğitim görenler,
 • Sigortalı olarak çalışan ve aylık geliri asgari ücret ve üzerinde olan öğrenciler.
 • Detaylı bilgi için tıklayınız.

Eğer öğrenciler kayıt dışı çalışıyor ve gelirleri asgari ücreti aşıyorsa, burs almışlarsa burslarının iptal edilme ihtimali vardır. Aşağıdaki sebeplerden dolayı burslarını bir kez kaybedenler, tekrar başvuru yapamazlar;

 • Okulun eğitim süresini uzatan öğrenciler,
 • Başvuru formunda belirtilen başarı ortalamasını tutturamayan öğrenciler,
 • Bir suçtan dolayı 6 ay ve daha fazla ceza alan ve cezası onanan öğrenciler,
 • Dönem başında, ilan edilen tarihlerde transkriptini (not dökümü) Vakıflar Genel Müdürlüğünün en yakın birimine teslim etmeyen öğrenciler,
 • Sebebi fark etmeksizin okulunu donduran ve en az bir yarı yıl uzaklaştırma cezası alan öğrenciler.

Öğrencinin eğitim hayatı sona erdiğinde (okulu bıraktığında veya bitirdiğinde) bursu da sona erer. Üniversitede bursa hak kazanan ancak okulu bırakıp tekrar sınava girip okul/bölüm fark etmeksizin tekrar öğrenci statüsüne kavuşanlar da bursa başvuramazlar.

Öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğünden burs almaya devam edebilmek için not ortalamalarını 4’lük sistemde 2.0 ve üzerinde tutmak zorundadırlar. Ön lisans seviyesinde bir bölümde okurken Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 4 yıllık bir bölüme geçerek eğitim hayatına devam eden öğrencilerin bursları da devam eder. Bu öğrencilerin yapmaları gereken özel bir işlem bulunmamaktadır.

Yukarıdaki liste sadece bazıları Burs Veren Kurumlar sayfamızdan daha fazla kurumlara ulaşabilirsiniz. Gelin birazda bu yukarıdaki kurumlar hakkında kısa detaylar verelim

Başarılı Öğrencilere Burslarında Teşvik Zammı

Vakıflar Genel Müdürlüğü aşağıdaki şartları sağlayan öğrencilerin başarılarını teşvik etmek adına burslarında artış yapmaktadır. Bu kriterler;

 • Öğrenim gördüğü sınıf içinde not bazında en başarılı iç öğrenci arasında olma,
 • Sınıfında sorumlu olduğu bütün derslerden bütünlemeye kalmadan geçmiş olma,
 • Yıllık not ortalamasının 4’lük sistem üzerinde en az 3.5 olmasıdır.

Öğrenciler bu kriterleri karşıladıkları belgeleri öğrenci işlerinden alıp Vakıflar Genel Müdürlüğüne teslim ettikten sonra, yapılan doğrulamanın ardından öğrenciler farklı kriterlere göre burslarına zam alırlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursuna Nasıl Başvurulur?

Vakıflar Genel Müdürlüğü başvuruları kurumun internet sitesinde yayınlanan formda ayrıntılı biçimde anlatılmıştır. Kılavuz yalnızca başvuru dönemlerinde yayınlanmakta, sonrasında yayından kaldırılmaktadır. Başvurular e-devlet üzerinden değil, kurumun en yakın il/ilçe müdürlüklerine gidilerek gerçekleştirilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü devlete bağlı resmi bir kurumdur ve değişen yasa ve yönetmeliklere göre işleyişinde değişiklikler olabilmektedir. Bundan dolayı bu kurumdan burs almak isteyen öğrencilerin kurum sitesini sık sık ziyaret ederek gelişmeleri kontrol etmelerini veya sitemizi takip etmelerini tavsiye ediyoruz.

Bunu Gördünüz mü ?

Meb Bursu

MEB Bursu 2021

MEB Bursu aynı zamanda öğretmenlik bursu olarak da bilinmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere verilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir