Başbakanlık Bursu Başvuruları 2022

Başbakanlık Bursu Başvuruları 2022 hakkında bilgiler bir çok öğrenci tarafından araştırılmaktır.  Başbakanlık Bursu üniversitede eğitim gören başarılı öğrencilere verilen geri ödemesiz burstur. Rektörlük bursları gibi Başbakanlık bursları da Kredi ve Yurtlat Kurumu tarafından ödenmektedir. Yurtkur tarafından yapılan tanımlamaya göre Başbakanlık bursları : ‘Türkiye’de yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere “5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanun” hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.’

basbakanlik bursu basvurulari 2022
basbakanlik bursu basvurulari 2022

Başbakanlık bursu başvuruları 2022 bir çok öğrencinin ilgisini çekse bile bu burstan faydalanmak diğer burs seçeneklerine göre biraz daha zordur. Başarı kriterlerinin yüksek olduğu ve başarının devamlılığının kontrolü her dönem yeniden yapıldığı için burs almaya hak kazanan öğrencilerin burstan yararlanmaya devam etmeleri de zorluk çıkarabilmektedir.

Başbakanlık Bursu Başvuruları 2022 Şartları

  • Ön lisans ve lisans öğrencileri Başbakanlık bursundan faydalanabilmektedir. Açık Öğretim öğrencilerinin bu burstan faydalanabilmeleri için şehit veya gazi çocuğu veya anne ve babasından her ikisi de hayatta olmayan öncelikli grupta bulunan öğrenciler arasında bulunması gerekmektedir.
  • Ön lisans mezuniyetini tamamladıktan sonra Dikey Geçiş Sınavı’nı kazanarak lisans öğrencisi olmaya hak kazananlar intibak seneleri ve hazırlık sınıfları dışında bu burstan yararlanabilirler.
  • Yüksek lisans öğrencilerinin hazırlık senesi tamamlamış olanlar Başbakanlık bursundan yararlanabilir.
  • Vakıf Üniversitesi öğrencileri de bu burstan yararlanabilmektedir.
  • Üniversite sınavı sonuçlarına göre Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Yabancı Dil bölümlerinden tercih yaptığı sıralamasında ilk 100 içerisinde bulunan öğrenciler bu burstan öncelikli olarak yararlanmaktadır.
  • Üniversite tarafından burs alabilmesi için bildirilen öğrenciler ve ülke adına müsabakalara katılarak milli sporcu ünvanına sahip öğrenciler bu burstan yararlanabilir.
  • Daha önce burs veya kredi almış öğrenciler Başbakanlık burslarından yararlanamaz.
  • Başka bir devlet kurumundan veya özel kurumdan burs aldığı tespit edilen öğrenciler Başbakanlık bursundan yararlanamaz.
  • Ek süresi içerisinde bulunan öğrenciler, öğrenimi süresince 1 öğrenim yılı kaybetmiş öğrenciler, Polis Akademisi öğrencileri ve yetim maaşı ve nafaka dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık gelire sahip olan öğrenciler Başbakanlık bursundan yararlanamaz.

KYK BURS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır ?

 

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın