Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Başvurusu

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Başvurusu

Aktif başvuruya açık öğrenci burslarına başvurmak isteyen öğrencilerin yapması gereken bazı adımlar bulunur. Aktif başvuruya açık öğrenci bursu için yapılması gereken adımlar aşağıda yer alır:

 • Burs başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması,
 • Form üzerine öğrencilerden istenen kadar vesikalık fotoğrafın eklenmesi,
 • Öğrencinin bu bursu neden istediğine dair bir niyet mektubu yazması,
 • Resmi olarak onay alan bir not durum belgesi ya da transkript alınması,
 • Her vakıf için ayrı olarak istenen referans mektubu,
 • Öğrencilerden istenen diğer evrakların hazırlanması.

Yukarda yer alan adımlar bazı vakıflar için online olarak kabul edilir. Bu nedenle evrakların sistem tarafından istendiği şekilde (Word, PDF ya da jpeg formatında) sisteme yüklenmesi gerekir. Sistem algoritmasına yüklenen tüm evrakların kişi isim soy isim ve T.C kimlik numarasına ait olması gerekir. Sistem, asıl evrakların ekran fotoğraflarını kabul etmez.

Yukarda yer alan başvuru adımlarını tamamlayan adaylar her vakıf tarafından ayrı bir komisyon tarafından değerlendirilir. Bursu onay alan öğrenciler gerek web sitesi üzerinden gerekse de telefon numarası üzerinden bilgi alır. Ardından öğrencilerin ödemesine başlanır.

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Ne Zaman Açıklanır?

Aktif başvuruya açık öğrenci burslarının açıklanacağı tarih her vakıf için değişkenlik gösterir. Vakıflar genel olarak ekim ayı ortalarında başvuru almaya başlar. Ekim ayı sonlarında ise burs kazanan öğrenciler belirlenir. Bir sonraki ay bursu kazanan öğrencilerin aylık burs ödemelerine başlanır. Burs kazanan öğrencilerin başvuru sonuçları kimlik numaraları ile öğrenilebilmektedir. Adayların belge asıllarını teslim etmesi ve mülakata girmesi için bazen ikinci bir sorgulama yapılır.

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Affı Nedir?

Aktif başvuruya açık öğrenci burslarında af YÖK burslarını kapsar. Öğrenci affına ilişkin bilgilendirme 8 Haziran 2018 tarihinde yayınlanır. Bilgilendirme ön lisans, lisans tamamlama, lisans, hazırlık, intibak, EUS, birinci ya da ikinci öğretim, TUS, DUS ve lisansüstü öğrencilerini kapsar. Bu öğrencilerin aftan yararlanabilmesi için gerekli şartlar şu şekildedir:

 • Öğrenci alımını durduran ya da kapatılan programlardaki öğrenciler bu aftan yararlanabilir.
 • Öğrencilerin affı ile ilgili düzenlemelerden 2018 yılına kadar ilişiği kesilen öğrenciler yararlanabilir.
 • Aftan yararlanmak isteyen öğrencilerin sağlık nedeni, askerlik görevi ya da mücbir nedenler dışında ilişiğini kestiği kuruma başvurması gerekir.
 • Eğitim süresi sonradan değiştirilen öğrencilerin eğitimlerine devam etme hakkı bulunur.
 • Yurtdışında ortak eğitim verilen bölümlerde üniversitelerden ilişiğini kesen öğrenciler eşdeğer bir programa kayıt olabilir.
 • Lisans programından ön lisans program diploması alarak ayrılan öğrenciler daha sonra aynı lisans bölümüne yeniden kayıt olabilir.

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Başvuru Formu Nedir?

Aktif başvuruya açık öğrenci burslarına başvurmak için form her vakfın kendi sitesinde yer alır. Bazı vakıflar öğrencilerden istedikleri başvuru formunun formatını internet sitelerine koyar. Öğrencilerin bu formların linkine girerek ilgilendikleri bursa zamanında başvuru yapması gerekir.

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Başvurusu

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Cezası Ne Demek?

Aktif başvuruya açık öğrenci burslarında ceza farklı burslarda farklı şekilde olur. Bazı kurumlar burs vermek istedikleri öğrencilerin daha önce herhangi bir adli sicil kaydına karışmamış olmasını ister. Bazı kurumların ise aşağıdakiler gibi daha farklı şartları vardır:

 • Bazı vakıflar ön lisans öğrencilerine burs vermez.
 • Bazı vakıflar yalnızca örgün eğitimde okuyan öğrencilere burs verir.
 • Pek çok vakıf bir önceki dönem alttan dersi kalan öğrencilere burs vermez.
 • Son sınıf öğrencileri genel olarak burstan yararlanamaz.
 • Kardeşi aynı kurumdan burs alan öğrencilere burs verilmez.

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Cumhurbaşkanlığı Tarafından Mı Verilir?

Aktif başvuruya açık öğrenci burslarının cumhurbaşkanlığına bağlı olması durumunda öğrenciler cumhurbaşkanlığından burs alma hakkı kazanır. Aktif başvuruya açık öğrenci bursu genel olarak karşılıksız verilir. Bu bursların asıl amacı öğrencilerin eğitim öğretim hayatları boyunca yapacakları ödemelerin bir kısmını karşılamaktır.

Cumhurbaşkanlığı bursu KYK tarafından verilir. Yalnızca başarılı öğrencilere verilen bu burs Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenir. KYK bursuna başvuru yapmak isteyen bir öğrencinin yapması gereken ilk işlem kendisine bir e devlet hesabı açmak olmalıdır. Ardından e devlet kapısı üzerinden KYK tarafından belirlenen tarih aralıklarında bursa başvurulmalıdır. Burs çıkmayan pek çok öğrenci devlet tarafından kredi alabilir. Kredi, burs ile aynı ücretin öğrenciye karşılıklı olarak verilmesidir. Öğrencinin eğitim yılı boyunca burs ya da kredisi devam eder.

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Dilekçe Örneği Nereden Alınır?

Aktif başvuruya açık öğrenci burslarında başvuru dilekçesi için ilgilenilen bursun vakıf internet sitesine girilmelidir. Sitede öğrencilerden istenen evraklar ve dilekçe detayları yer alır.

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Devlet Tarafından Mı Verilir?

Devlet tarafından verilen öğrenci bursları ÖSYM sınavı ile öğrencilerin belirli okullara yerleştirilmesi sonucu yapılır. Birinci sınıf öğrencileri ya da ara sınıfta okuyan öğrenciler bu bursu almak için devlete başvuruda bulunabilir. Devlet tarafından verilen burslara başvuru yapabilecek öğrenciler şu şekildedir:

 • ÖSYM tarafından ek kontenjan ile herhangi bir yükseköğretim programına yerleştiren öğrenciler
 • Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler
 • Yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler
 • Lisansüstü öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • Ön lisans öğrencileri

Devlet tarafından verilen bursun değerlendirme sonuçları KYK resmi web sitesi üzerinden duyurulur. Başvuruların sonuçlarını asil olarak kazanan öğrencilerin e devlet hesaplarına bilgi gönderilir. Bu nedenle öğrencilerin hesaplarını düzenli olarak kontrol etmesi gerekir.

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursu Başvuru

Aktif Başvuruya Açık Öğrenci Bursuna E Devletten Başvuru Yapılır Mı?

Aktif başvuruya açık öğrenci burslarına başvurunun e devlet üzerinden yapılması için bursun KYK tarafından verilmesi gerekir. Özel kurumlar ya da vakıflar tarafından verilen bursların başvuruları için vakıfların kendi sitelerinden yararlanılabilir. KYK burslarının başvuruları e devlet üzerinden yapılabilir iken burs sonuçları da e devlet üzerinden öğrenilebilir.

Aktif başvuruya açık öğrenci bursu KYK tarafından veriliyor ise başvuru sırasında öğrencilerden şunlar istenir:

 • Önceliği olan öğrenciler için öncelik belgesi (Şehit ya da gazi yakınları, belirli bir oran üzerinde engelli tespit edilen çocuklar, anne ya da babası vefat eden çocuklar, lise ya da denginde bir Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ile çalışan yurt çıkışlı olanlar)
 • Önceliği olan öğrenciler için öncelik belgesi (Lise ya da denginde bir Darüşşafaka Lisesi çıkışlı öğrenciler, annesi ya da babası Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu binalarından birinde çalışanlar ya da buradan emekli olanlar, milli olan amatör sporcular için Spor Genel Müdürlüğü onaylı belge)
 • Öğrencilerin son altı ay içerisinde çekinen 4 adet vesikalık fotoğrafı
 • Engel düzeyi %40 üzerinde olanlar için tam teşekküllü bir hastaneden alınan rapor,
 • Kayıt, yurt ücreti, depozito ücreti için makbuz ya da dekont
 • 18 yaşından küçük kalan öğrencilerin veli izinlerine dair doldurulan bir onay belgesi
 • Aynı döneme ait yükseköğrenime başlayan bir kardeş var ise kardeşe ait alınan öğrenci belgesi

Yukarda yer alan belgelerin KYK yurt ya da burs başvuruları sırasında öğrenciler tarafından teslim edilmesi gerekir. Başvuru online olarak yapılıyor ise sistem üzerinde yer alan soruların doğru yanıtlanması yeterlidir.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın