Ahbap Burs Başvurusu – Başvuru Formu 2023-2024

Ahbap Burs Başvurusu 2023

Ahbap Derneği burs başvurusu, başarılı veya maddi durumu olmayan öğrencilerin eğitim hayatına destek olmak için yapacakları bir tür karşılıksız burs başvurusudur. Ahbap Derneği, birçok ilde örgütlenmiş ve çeşitli sosyal projeleri bir destekleyen yardım derneğidir. Ahbap aynı zamanda lise ve üniversite öğrencilerine geri ödemesiz biçimde eğitim bursu vermektedir. Gerekli koşulları sağlayan öğrencilere yaptıkları Ahbap burs başvuruların değerlendirilmesi sonucunda aylık olarak burs verilmektedir.

Ahbap Bursu Kimlere Verilir?

Ahbap Derneği bursu, derneğin sitesine üye olan lise ve üniversite öğrencilerine geri ödeme şartı olmadan verilmektedir. Başarılı, engelli veya maddi durumu olmayan öğrencilere burs çıkma şansı daha yüksek olmakla birlikte bunlar birer başvuru şartı değildir. Ahbap Derneği burslarının kime verileceği adil olması için bazı değerlere göre belirleme yapan bir algoritma aracılığıyla belirlenmektedir.

Ahbap Derneği Burs Başvuruları Nasıl Yapılır?

Ahbap burs başvurusu yapmak için öncelikle Ahbap resmi sitesine üye olmak gerekmektedir. Ahbap burs başvuruları online olarak yapılmaktadır. Ahbap Derneği’ne üye olduktan sonra profilinizde yer alan “Ahbap Burs Başvuru Formu”na tıklayarak gerekli bilgileri doldurup belgeleri yüklemeniz gerekmektedir. Gönderilen belgeler Ahbap tarafından değerlendirilir ve hatalı veya eksik belge olması durumunda belgeleri tamamlamanız istenebilir. Başvuru sonucu Ahbap Derneği tarafından mail veya SMS ile adaylara bildirilmektedir.  Başvurusu olumlu sonuçlanan bursiyerler, İş Bankası hesap bilgisini burs sistemi üzerinden iletir ve ıslak imzalı talep dilekçesini Ahbap Genel Merkez’ine gönderir. ahbap burs başvurusu

Ahbap sitesi üzerinden yapılan online başvuru sırasında eklenmesi beklenen belgeler şu şekildedir:

 • Öğrenci Belgesi (e-devlet veya ıslak imzalı olarak okulunuzdan alınabilir.)
 • Kimlik Fotokopisi (arkalı/önlü)
 • Vesikalık Fotoğraf (son 6 aya ait)
 • Adli Sicil Belgesi (e-devletten alınabilir.)
 • Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama Belgesi (e-devletten alınabilir.)
 • Öğrencinin tam hizmet dökümü (4A, 4B, 4C \ e-devlet’ten alınabilir.)
 • Var ise Engel durumunu gösteren belge (sağlık kurulundan alınmış güncel)
 • Var ise Yoksulluk belgesi
 • Var ise yurt içi ve yurt dışı başarı belgesi (alınan
 • Talep Dilekçesi – Burs alacak kişinin kendi el yazısı ile hazırladığı ve içeriğinde; gelir durumunu, iletişim bilgilerini ve neden bu bursu istediğini içeren ad-soyad, tarih ve ıslak imzalı talebi. (A4 kağıdına tek sayfa olarak hazırlanmalıdır.)
 • Anne ve babaya ait gelir belgesi (Kamu kurumlarında çalışanlar e-devletten alabilir.Kamu kurumlarında çalışmayanlar, çalıştığı kurumdan maaş bordrosu almalıdır.)
 • Çalışmayan, geliri olmayan anne, baba adına Sosyal Güvenlik Kurumundan geliri/gelir kayıtları olmadığına dair belge (e-devletten alınabilir.) (4A, 4B, 4C)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Tüm aile fertlerinin gösterildiği belge. E-devlet’ten alınabilir.)
 • Anne ve babanın taşınmaz tapu kaydı (E-devlet’ten alınabilir)
 • Anne ve babanın adına var ise araç kaydı, yok ise e-devlet’ten alacağı üzerine kayıtlı araç belgesi. (Aynı ev içerisinde yaşayan başka aile ferti var ise onun için de; gelir belgesi, taşınmaz ve araç kaydı eklenmelidir.)
 • Üniversite öğrencileri için transkript belgesi (Tüm dönemleri gösteren belgeyi okulunuzdan alabilirsiniz.)
 • Üniversite 1. sınıf ve hazırlık dönemi için ÖSYM belgesi (E-devlet veya ÖSYM sitesinden alabilirsiniz.)
 • Lise öğrencileri için dönem notunu belirten belge (E-okul üzerinden isminizin görüneceği şekilde alabilirsiniz.)

Ahbap Başvuru Şartları Neler?

Ahbap Derneği burs başvurusu koşulları, genel çerçevede belirlenmekle birlikte esasen başvuruların bir algoritma sayesinde en çok ihtiyacı olana veya en çok hak edene göre değerlendirildiği söylenebilir.  Ahbap burs başvurusu şartları şu şekildedir:

 • Bursa başvuracak olan kişi lise veya üniversite öğrencisi olmalıdır.
 • Bursa başvuran kişilerden maddi olarak ihtiyacı olması veya başarılı olması beklenmektedir. Başvuru yapacak kişinin engelli olması da bursun çıkma ihtimalini artırmaktadır.
 • Ahbap tarafından başarılı sayılma şartları şu şekildedir: Üniversite öğrencileri için genel not ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olması ve 3 taneden fazla başarısız dersi bulunmaması, lise öğrencileri için dönem ortalamalarının 100 üzerinden 85 puan ve üzeri olması. (Üniversite 1. Sınıf öğrencileri ÖSYM başarı puanları üzerinden değerlendirilecektir.)
 • Bursun kime çıkacağını hesaplayan bilgisayar algoritması şu konularda değerlendirme yapmaktadır: engel durumu, gelir, ev, aile durumu, eğitim başarısı, ulusal veya uluslararası başarı (Başarı kavramı özellikle okul ve dersler olarak kullanılmamıştır. Bursiyer adayı, herhangi bir konuda, bilim dalında, sanatta özel yetenek sahibi ve gelecek vadediyor olabilir.)

ahbap burs başvurusu 2022

Ahbap Bursu Ne Kadar?

Ahbap burs tutarı her yıl enflasyona ve öğrencilerin ihtiyacını karşılayabileceği duruma göre değişmektedir. 2022 yılı için açılanan tutar ise bir öğrenci için aylık olarak 600 TL’dir. Ahbap Derneği tarafından verilen burslar karşılıksız olarak verilmekte olup geri ödemesi talep edilmeyecektir.

Ahbap Burs Başvurusu Ne Zaman?

Ahbap burs başvuru tarihleri, her yıl belirli bir dönem için belirlenmektedir. 2022 yılında Ahbap burs başvuruları için son başvuru 23 Şubat 2022 tarihi olarak açıklanmıştır. 2023 yılı için verilecek bursların başvurusu için Ahbap Derneği resmi sitesini kontrol edebilir veya dernek başkanı Haluk Levent’in resmi açıklamalarını takip edebilirsiniz.

İçeriği Beğendiniz mi?

Yorum yapın